Youtube kanalı açmanın püf noktaları

Youtube kanalı açmanın püf noktaları

19 Ağustos 2021 Perşembe  |   Serbest Kürsü

Halil Ocaklı (halilocakli@yahoo.com) 

Ne YouTube yayıncısıyım ne de grafik tasarımcısıyım. YouTube kanalı açmayı planlayan öğretim görevlisi bir arkadaşım benden görüş istemişti. Onun için konuyu araştırmış, aşağıdaki metni hazırlamıştım. Yararlı olması umudu ve dileğiyle paylaşıyorum: 

1. Henüz kanalını oluşturmadan önce amaçları analiz etmek, ayağı yere basan gerçekçi hedefler belirlemek. Örneğin; video başına ortalama izlenme sayısı, 6 ayda, 1 yılda abone sayısı vb. İzleyicilerin abone olmalarını sağlamak için videolara harekete geçirici mesaj eklemek vb. 

2. Teknik yol haritası belirlemek ve bu konuda profesyonel destek almak (ör. teknik ekip kurulması, kamera, mikrofon, aydınlatma, video işleme araçlarının sağlanması vb.) Ne kadar akıllı olursa olsun, telefonla çekilen videolar izleyiciye artık çekici gelmiyor.

3. Hedef izleyici kitleyi ve özelliklerini belirlemek (YouTube en çok ziyaret edilen 2. sayfa olduğundan, iyi bir çalışma yapmakta yarar var) Bu konuda ne kadar net olunursa, kanalınız aramalarda o kadar önce çıkıyor. 

4. İçerik oluşturmakla ilgili ilkeleri belirlemek. Bu konuda başkalarından esin alınabilir ancak kopya içerik er ya da geç anlaşılıyor. Bu işin ustaları, "kanal sahibi elden geldiğince kendisi olmalı. İzleyici kopyacı olmayan, harbi ve özgün karakterli kişileri izlemek ister" diyor. 

5. Reklam almalı mısınız? Yanıt evet ise reklam strateji hakkında karar vermek. 

6. Anahtar sözcüklere hem video başlığında hem de içerikte yer vermek 

7. Video içeriğinde gerçek anlamda insanların sorunlarını çözmeme ama aynı zamanda sıkıcı olmamaya odaklanmak. 

8. Videoların içerik olarak, dizi yayını gibi birbirini izleyecek formatta çekilmemesini sağlamak. 

9. Ne sıklıkla video yükleneceğini tartışmak. Bu işin ustaları, "ideali her gün yüklemektir ancak haftada birden az olmamalı. Yükleme zamanı olarak saat 11:00 ideal olabilir. Arada bir yerine mutlaka düzenli yükleme yapmalı" diyor. 

10. Kanalın tanıtımı için "medya planı" hazırlamak. 

11. Kanal sayfasını hedef kitleye çekici gelecek kalitede hazırlamak. (Yüksek kaliteli videolar genellikle daha yüksek sıralamaya sahiptir) 

12. İlk YouTube yayınından önce en az 10 kez test videosu çekmek, bu işlerden anlayan dostlardan, nesnel gözle eleştirmelerini istemek. 

13. Her video için tercihen çekim bittikten sonra çarpıcı bir başlık bulmak. Örneğin, 20 - 30 yaş arası bayanlar nasıl kilo verebilir? Köy enstitülerini İsmet İnönü mü kapatırdı? Menemene sarımsak katılır mı? vb. 

14. Video konularını seçerken daldan dala sıçramamak, kanalın ana amacı ile örtüşen çerçevede kalmasına özen göstermek.

15. Videonun daha ilk 15-20 saniyesinde izleyiciyi tutacak bir "kanca" bilgi vermek. 

16. Videoların aksamadan düzenli yükleyebilmek için önden 10 - 15 video hazırlamak. 

17. Videoların uzunluğu ideal olarak 4-6 dakikayı geçmese iyi olur. İçerik iyi düşünülmüş, sürükleyici ve viral etkisine sahip olmalı. (kolay paylaşılabilir) 

18. Söyleşi videoları 15 dakika olabilir. (söyleşiyi uzatmak yerine bölmek daha iyidir)  

19. Videoları TV stüdyo çekimi gibi süper pro değil, doğal ve doğaçlama çekilmiş gibi çekmek. 

20. İzleyiciyi ürkütmeyecek ve çok kaliteli efektler kullanmak. 

21. Kanalla bağlantılı sosyal medya sayfaları açmak, kendi sosyal medya profillerinizden de kanala bağlantı vermek.

22. Videoların maksimum sayıda sosyal medya kanalında tanıtılmasını ve paylaşılmasını sağlamak. 

23. SEO'ya önem vermek ve Alexa veri analizlerini özenle izlemek. 

24. İzleyici kitleyle etkileşimde kalarak, onlardan gelecek soruları da yanıtlamak. 

25. Yorumları açık tutmak ancak tüm olumsuz yorumları yok saymak, ders çıkarmaya çalışmak. 

26. Kanala ve sayfaya elektronik iletişim bilgisi eklemek. 

Para kazanmak üzere YouTube kanalı açanlar genelde düş kırıklığı ile karşılaşıyor. İlginçtir ki, para kazanmak amacıyla değil ama "Hobi ya da eğlence olsun diye açtım" diyenler her zaman daha iyi para kazanıyor hem de onların masrafı daha az oluyor. 

Kızlar soruyor adlı sitede "Ülke kısmı ABD yapılabilir çünkü orada 1000 izlenme 1 dolar getirirken, alım gücü farkından dolayı Türkiye'de 4000 izlenme 1 dolar kazandırır" diye okudum. Doğru mudur bilemiyorum.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.