Yoganın farklı yolları

Yoganın farklı yolları

27 Aralık 2020 Pazar  |   Serbest Kürsü

Melek Ay

Hepimiz hayatın içerisinde kendimizi iyileştirmek gayesindeyizdir.  

İyileşme arzusu içerisinde, karşımıza çıkabilecek sorunların analizlerini ve teşhislerini iyi yapabilme becerimiz güçlü yönümüz olmalıdır.  

Teşhisi yaptıktan sonra, bir problem olduğunu düşündüğümüz noktada durmayı da başarabilmek gerekiyor. Zihin, seçeneklerin bolluğunu görebilmelidir. Zira zihin, problem olduğunu kavradığı noktada, kaygı ve korkularla örtülerek berrak görüyü kaybedebiliyor. 

Burada böyle yazarken gerçekten çok kolay ama peki ya uygulamada? 

Hayat çoğumuzu ittirip dururken veya hep daha fazlasını yapmak için oradan oraya koşuşturup dururken, iyileşemiyoruz. Bu hayat anlayışından başka bir varoluş hâli bilmiyoruz. Ama keşfedebiliriz. Öyle büyük büyük adımlar gerekli değil, minik minik adımlarla başlayabiliriz. 

"Bir ons pratik, tonlarca teoriden daha iyidir." -Swami Sivananda  

Yoga sihirli bir hap değil ama sistematik uygulandığı zaman bizi istediğimiz hedefe götürebilir. Bizlere çok çeşitli egzersizler ve uygulamalar sunar ve kendi sorumluluğumuzu almaya teşvik eder. Ne kadar ileri gitmek istediğimizin kararı ise kendimize bağlıdır.  

Bu bağlamda da, ayrıştırıcı olmayan ve her şeyi kucaklayan bir sistem olarak bizlere farklı yollar sunar. Bu yolların neler olduğuna kısaca değinecek olursak; 

1. Hatha Yoga: “Hatha” güç, dayanıklılık, kuvvet demektir. Simgesel olarak “Ha”, Güneş ; “Tha”, Ay’dır.  Fiziksel duruşları (Asanas), nefes çalışmalarını (Pranayama), derin gevşemeyi ve vejetaryen beslenme de dahil olmak üzere sağlıklı yaşam için tavsiyeleri içerir. 

2. Karma Yoga: Eylem yogasıdır. Yaşamın bütünüdür diyebiliriz. Doğru kararlar alma ve ilahi bir yaşam için teknikler sunar. Karma yoga özverili hizmettir ve egomuzun sınırlarını aşmamıza yardımcı olur. Karma Yoga’yı anlamanın en iyi yolu “Bhagavad Gita” yı ( Kutsal Hindu metni)  okumaktır. Günlük yaşam içerisinde yoga’ ya uyum sağlamamıza yardımcı olur. 

3. Jnana Yoga: Bilgi yogasıdır. Akıl ve sezgiyi artırır. Yogaya felsefi bir yaklaşımdır. "Ben kimim?" , “Nereye gidiyorum?”, “Hayatın anlamı nedir?”, “Gerçek olan ne?” , “Mutluluk nedir?”  gibi soruların cevaplarını araştırmamıza yardımcı olur. 

4. Bhakti Yoga: Bağlılık yogasıdır. İnançtır, adanmışlıktır. Diğer tarzlara göre daha ritüelistiktir. Onun uygulamaları ilahileri, mitleri, hikâyeleri ve çeşitli ibadet ritüellerini içerir. Duyguları yüceltir. 

5. Raja Yoga: İnsan zihninin nasıl işlediğini ve nasıl kontrol edilebildiğini açıklar. Raja yoga egzersizleri; olumlama, görselleştirme, farkındalık, kendini gözlem ve çeşitli meditasyon teknikleri içerir. Bireyin sekiz basamaklı yolda adım adım ilerleyerek, son basamakta kurtuluşu (Moksha), özgürleşmeyi (Kaivalya), tam bütünlenmeyi (Samadhi) elde etmesine yardımcı olur. 

6. Kundalini Yoga: Aslında bir bilim dalıdır denilebilir. Yoga uygulamaları arasında en kapsamlı olan olarak kabul edilmektedir. Farkındalık yogası olarak tanımlanır. Hareket (Asana), nefes (Pranayama), ses titreşimi (Mantra) ve meditasyonun bileşiminden oluşur. Diğer yoga çeşitlerinden farkı, bu 4 bileşeni aynı anda kullandığınızda omurganın tabanında uyuyan enerji akışına çok daha hızlı etki etmesidir. Zihin, beden ve ruhsal bütünlüğe yönelik en hızlı dönüşümü sağlayan yoga tekniğidir. Enerji kanallarımız olarak var saydığımız meridyenler üzerinde bulunan engelleri kaldırır, bu sayede farkındalığımızı arttırır. Saf bilinç açığa çıkar ve kişi, yeni bir bilinç haline ve farkındalık seviyesine ulaşır. 

2020 yılı aktı geçti. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. 2021 yılında, hayata karşı kabulde ve teslimiyette olabildiğimiz, her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu kalpten görebildiğimiz, belirsizlikte bile akışa güvenebildiğimiz, her şeye rağmen sevgide olabilmeyi seçtiğimiz bir varoluş deneyimi dileğiyle… 

Namaste...