Yine yeniden Putin

Yine yeniden Putin

19 Mart 2018 Pazartesi  |   Günlük

Rusya'da yapılan başkanlık seçimlerinden alınan resmi olmayan sonuçlar, Vladimir Putin'in rekor bir oranla, oyların yüzde 77'sine yakınını alarak 2024 yılına kadar ülkeyi yönetmeye hak kazandığını gösteriyor.

Rusya Merkez Seçim Komisyonuna göre, pusulaların yüzde 100'e yakınının sayımı sonucu Putin oyların yüzde 76.6'sını, komünist aday Pavel Grudinin yüzde 11.7'sini, aşırı milliyetçi Vladimir Jirinovski ise yüzde 5.6'sini aldı. Sandık çıkış anketlerinde ise Rusya liderinin oyu yüzde 74 civarında görünüyor. Seçime katılma oranı ise, yüzde 67.4 oldu. Bir önceki seçimde Putin oyların yüzde 71'ini almıştı.

Sonuçların belli olmasından sonra Rusya lideri Manej Meydanı'nda taraftarlara zafer konuşması yaptı.

Sonucu önceden tahmin edilen ve hiçbir sürpriz beklenmeyen seçimler sonucunda Putin, halk arasında önemli bir desteği olmayan  biri kadın yedi rakibini kolayca geride bırakmayı başararak oylamayı ilk turda kazanmış oldu. Böylece, 31 Aralık 1999 tarihinde iktidara gelen dördüncü kez başkanlık seçiminde zafer kazandı. Böylece, taktik gereği başbakanlık koltuğuna oturduğu dört yıl da hesapladığında şu anda 18 yıldır süren Putin'in iktidarı 24 yıla uzanacak. Bu da Putin'in Stalin'in ardından en uzun süre görevde kalan Kremlin lideri olması anlamına geliyor.

Ancak, en güçlü muhalefet adayı olarak gösterilen Aleksey Navalnıy'ın seçime katılmasına izin verilmedi.  Putin'e karşı yarışı önde bitirecek kadar gücü olmasa da Navalnıy özellikle büyük kentlerde orta sınıf seçmenler arasında giderek taraftar topluyordu. Yolsuzluklara savaş açarak adını duyuran Navalnıy, ironik şekilde, yolsuzlukla ilgili bir dava nedeniyle aday olamadı. Kremlin'in hem Putin adına riski sıfırlamak hem de adının daha çok duyulmasını önlemek için Navanıy'ın adaylığını engellediği düşünülüyor.

Putin'in halkın gözünde "alternatifsiz" olmasının nedeni, Yeltsin döneminde dağılmanın eşiğine gelen Rusya'yı yeniden ayağa kaldırması ve yeniden uluslararası bir güç olarak sahneye çıkmasını sağlaması ve 1990'larla karşılaştırıldığında halkın gelirlerinde nispi bir artış sağlaması. Yine de ekonomi Putin'in 18 yıllık iktidarında en çok başarısız olduğu alan.

Son haftalardaki açıklamalarına bakıldığında, Putin ve ekibinin yeni dönemde Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerde gerginliğin tehlikeli şekilde artması olasılığına hazırlandığı görülüyor. Rusya lideri 1 Mart'ta, dünyanın herhangi bir köşesine ulaşabilecek ve hiçbir savunma sistemi tarafından engellenemeyecek yeni bir füze geliştirdiklerini açıkladı. Bu açıklama, 18 Mart öncesi seçmenlere yönelik propaganda amaçlı bir mesajdan çok Batı'yı hedef alan bir uyarıya benziyor. Bunun anlamı ise, Rusya'nın yeni dönemde Batı ile ilişkilerinin şimdikinden çok daha gerginleşeceği bir döneme girileceği beklentisi içinde olması ve hazırlık yapmaya başlaması. Rusya ile İngiltere arasındaki son casus gerilimi, Kremlin'in yakın gelecek tahminlerinin çok da temelsiz olmadığını kanıtlıyor.