'Yıldız ve Dükel saygın gazeteciler'

'Yıldız ve Dükel saygın gazeteciler'

8 Haziran 2020 Pazartesi  |   Günlük

Basın meslek örgütleri, gazeteciler Müyesser Yıldız'la İsmail Dükel'in gözaltına alınmasını kınayan açıklamalar yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) açıklaması şöyle:

“Basın özgürlüğü, Anayasamız gereğince resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini kapsamaktadır. Halkın demokratik toplumda tartışma ortamına katkı sağlayan her konuda doğru, güvenilir bilgiye erişim hakkı vardır. 

Koronavirüs salgını nedeniyle yaşadığımız bu olağanüstü günlerde gazeteciler halkın haber alma ve bilgilenme hakkı için özveriyle görev yaparken, ne yazık ki, iktidar da gazetecileri hedef göstermekten, sabah evlerinde gözaltına almaktan vazgeçmiyor.   

Son olarak bugün Tele 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın evlerinde gözaltına alındıklarını üzüntüyle öğrendik. Meslektaşlarımızın gazetecilik faaliyetinden gözaltına alınması açıkça verilmek istenen bir gözdağıdır. Suçlamalar ne olursa olsun savcılığa çağrılarak ifadesi alınabilecek gazetecilerin böyle gözaltına alınması demokrasilerde olmaması gereken bir uygulamadır. 

Türkiye’de demokrasinin yeşermesi için haberin özgürce dolaşabildiği bir toplum olmalıyız. Bunun için de gazeteciler görevlerini yapabilmeli. Hak ihlallerini yazan, gündeme getiren, olayları halk adına sorgulayan gazeteciler, haber verme faaliyeti nedeniyle gözaltına alınmamalı, tutuklanmamalı. 

Ülkede demokrasinin yeşermesi ve barışın sağlanabilmesi için Tele 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel’in, Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın ve cezaevinde bulunan gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması gereğine inanıyoruz.  

Bu gerçekler ışığında iktidarı bir kez daha Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı olmaya, halkın haber alma hakkını engellememeye davet ediyoruz.”

Basın Konseyi'nin açıklaması da şöyle:

"Anayasamızın ve yasaların teminatı altında, dördüncü kuvvet olarak kabul edilen basına baskılar artarken ifade ve basın özgürlüğünü geriye götüren uygulamalar sonucu, gazeteciler yine sabaha karşı evlerinden gözaltına alınmaya devam ediliyor. 

Eleştirel ve bağımsız yayın yapan bir elin parmaklarını geçmeyen yayın kuruluşlarına karşı susturma girişimlerinin hedefi bu kez yine Odatv ve Tele1 oldu. Odatv Ankara Haber Müdürü gazeteci Müyesser Yıldız ile TELE 1 televizyonu Ankara Temsilcisi İsmail Dükel, gözaltına alındı. Tıpkı Barış Terkoğlu ve Murat Ağırel’e yapıldığı gibi evlerine yapılan polis baskınıyla alınıp emniyete götürüldü. 

Avukatları, aileleri ve meslektaşlarımızca neden gözaltına alındıkları saatlerce bilinmeyen gazeteciler evlerinden derdest edildiler. Ne gariptir ki gözaltına alınma nedeninin ‘askeri casusluk’ olduğu, iktidar yanlısı bir yayın organından öğrenildi. Kamu görevi yapan bu kurumların ‘yandaşa sızdırma’ gibi hakkı varsa, bu bilgilendirmelerin tüm basına eşit davranması yasal sorumluluğudur. 

Libya’daki gelişmelerle ilgili askeri kaynaklarla görüştüğü ileri sürülen Müyesser Yıldız'la telefonda konuşan İsmail Dükel'in bu görüşmelerinin, casuslukla ilişkilendirilmesi anlaşılır gibi değildir. Gazetecilerin haber kaynaklarıyla görüşmesi doğaldır, görevlerinin gereğidir. 

Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel saygın gazetecilerdir. Davet edilseler haklarında soruşturma açan savcıya ifade vermeye gidecekleri bilindiği halde bu meslektaşlarımıza ‘terörist’ muamelesinin yapılmasını kabul edemeyiz.  

Basın Konseyi olarak eleştirel haberciliğin ‘terör faaliyeti’, muhalif gazetecilerin de ‘terörist’ gösterilme çabalarından uzaklaşılması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Korkutma, yıldırma amaçlı, baskıcı ve yasakçı uygulamalarla Türkiye’nin dünyada en fazla gazeteci hapseden ikinci; Dünya Basın Özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 157’nci; Dünya Demokrasi Endeksinde 167’nci ülke gösterildiği utanç tablosu korkarız, daha da vahim hale gelecek.

Türkiye demokrasinin olmadığı, ifade ve basın özgürlüğünün yok edildiği ülke görünümünden bir an önce kurtarılmalıdır."

(TGC, Basın Konseyi)