Yıldız tutuklandı, Dükel bırakıldı

Yıldız tutuklandı, Dükel bırakıldı

12 Haziran 2020 Cuma  |   Günlük

Hafta başında gözaltına alınan Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Yıldız ve Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel, Emniyet'teki sorgularının ardından perşembe akşamı savcılığa sevk edildi. 19.00'da başlayan iki gazetecinin ifade verme işlemleri gece saat 22.40'ta tamamlandı. Yıldız ve Dükel ile şüpheli asker E.B. tutuklanmaları istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakimlik sorgusunun ardından Müyesser Yıldız ve aynı kapsamda gözaltına alınan E.B. tutuklanırken, Dükel adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yıldız ve E.B., hakkında "kuvvetli suç şüphesi bulunması, delilleri karartma ihtimali ve kaçma şüphesi" nedeniyle tutuklama kararı verildi. 

Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel'in sorgusu sırasında kalabalık bir TEM ve çevik kuvvet ekibi yoğun güvenlik önlemi aldı. Gazetecilere 3 avukat sınırlandırılması konuldu. Savcılık sorgusu sürerken ve henüz sevk kararı açıklanmamışken ceza hâkimliği salonunun hazırlandığı görüldü. Yıldız'ın ifadesini verdiği dakikalarda adliyenin elektriklerin kesilmesiyle karanlığa gömülmesi ise orada bulunanlar tarafından "anlamlı" olarak yorumlandı. 

Savcılığın gözaltına alma gerekçesi “siyasi ve askeri casusluk” (TCK328) olan Yıldız’ın mahkemeye “gizli kalması gereken bilgileri açıklamaktan” (TCK329) sevk edilerek tutuklanması dikkat çekti. 

Müyesser Yıldız’ın avukatı Erhan Tokatlı’nın tutuklama kararının ardından Yıldız’a isnat edilen suçlamaya kanıt olarak iki haberi gösterildiğini açıkladı. Yani Yıldız hakkında verilen karar “Kim bu Hafter'le görüşen Türk komutanlar” ve “Libya'ya hangi komutan gitti... Yerine kim geldi” başlıklı iki haberi oldu. 

Avukat Tokatlı, soruşturmanın arkasında FETÖ organizasyonu olduğunu belirterek, “Soruşturmanın temel amacı da Müyesser hanımın dijital arşivlerine ulaşmaktı” ifadelerini kullandı. Öyle ki, Yıldız’ın evinde yapılan aramada kendisinin dışında ailesinin de telefon ve bilgisayarlarına imajı alınmadan el konmuştu. 

Avukat Tokatlı yaptığı açıklamada, tutuklamaya gerekçe gösterilen iki haberi aktararak, “O iki haberin bir tanesi General Hafter ile birlikte görüldüğünü yazdığı iki tane FETÖ’cü general diğeri de Libya’ya görevlendirilen bir korgeneral ilgili haber. O da atama emri daha önceden ifade edilmiş gizli olmadığı bir haber. Biz bu iki haberin nasıl bu ülkenin gizliliğini ihlal ettiğini, nasıl ulusal çıkarları zedelediğini anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

(Odatv)