Yeşil-Siyah Devrim

Yeşil-Siyah Devrim

2 Ağustos 2012 Perşembe  |   Köşe Yazıları

14 Nisan Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı Darüşşafaka Cemiyeti Olağanüstü Genel Kurulu'nda üyeler destek verirse okulun geleceğini etkileyecek önemli değişiklikler yapılacak.

Olağanüstü Genel Kurul öncesi "Daçkalılar" Cuma akşamı Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen "1buçuk Asra 1kala Darüşşafakalılar Gecesi"nde buluştu. 150'nci yılda yapılacak görkemli kutlamaların provası niteliğini de taşıyan gece okulda okumuş ve halen okuyan yüzlerce kişiyi ve öğretmenlerini bir araya getirdi. Darüşşafaka Cemiyeti adına Fırat Tekin'le ilk kız mezunlardan Sertaç Sezgin Ökten'in konuşmalarında okulun tarihinden ilginç bilgiler vardı. Örneğin, padişah fermanı ile kurulan okul önceleri Kapalıçarşı'daki çırakları eğitmek amacını taşıyormuş. Fatih'teki ilk bina 1873 yılında yapılırken, karma eğitim yapılacağı varsayımıyla  aynı binda içinde erkek ve kızlar için iki bölüm düşünülmüş. Okul 1955 yılında İngilizce eğitime geçmiş, 1971 yılında ise ilk kız öğrenciler alınmış. Bağışlarla yaşayan okul öğrencilere ana dil düzeyinde İngilizce öğretiyor.

Olağanüstü Genel Kurul'un önemine gelince... Şu anda Darüşşafaka'ya sadece maddi durumu yeterli olmayan yetim, yani babasız çocuklar alınıyor. Diğer bir ifadeyle, okulun sunduğu neredeyse sınırsız çağdaş eğitim olanakları tamamen yetimlere ayrılmış durumda. Cumartesi günkü toplantıda yapılmak istenen tüzük değişikliği ile bu maddenin kaldırılması, daha doğrusu annesi olmayan çocukların okula alınmasının da aralarında bulunduğu bazı önemli değişikliklerin yolunun açılması hedefleniyor. Ancak, kritik toplantı öncesinde bu konuda tam bir görüş birliği sağlanabilmiş değil, hatta tüzük değişikliği camia içinde hararetli bir tartışma yaratmış durumda.

Üç görüş var...
Birinci görüşte olanlar şu andaki uygulamanın sürmesini, yani okula sadece maddi durumu uygun olmayan babasız öğrencilerin alınmasından yana. Hatta bu grupta, okulun yetimler için kurulduğunu ve bağışçıların da bu nedenle bağış yaptığını ileri sürenler var.

İkinci görüşte olanlar, bu hakkın artık babasızların tekelinden çıkarılması gerektiğini ve okulun kapılarının annesiz öğrencilere de açılması gerektiğini söylüyor.

Üçüncü görüştekiler ise, annesiz ya da babasız koşulu aranmadan maddi durumu kolej eğitimi almaya yeterli olmayan bütün öğrencilerin kucaklanması gerektiğini düşünüyor ve yıllardır Darüşşafaka ile özdeşleşen "Eğimde Fırsat Eşitliği" sloganını hatırlatıyor.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, genel kurulla ilgili olarak üyelere gönderdiği yazıda, "149 yıldır ülkemizde çağdaş eğitimin öncüsü ve eğitimde fırsat eşitliği ilkesinin neferi olan Darüşşafakamızı geleceğe taşıyabilme arzumuz bizi bu değişikliği yapmaya itti"diyor ve tüzük değişikliğini "tarihi bir adım" olarak niteliyor.

Darüşşafaka Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Necip Akbaş, okulun sadece babasızlara eğitim verilmesi için kurulmadığını belirtiyor ve " Annesi veya babası ölmüş olan çocuk ya anne ya da baba şefkatinden mahrumdur. Şefkat yönünden bunlardan birinden mahrum olan çocuklar arasında ne fark olabilir ki? Hatta anne şefkatinden mahrum olmak çocukları daha fazla olumsuz etkilemektedir"diyor.

Akbaş ayrıca, "Anasız, babasız çocukların birlikte okumalarında bir sakınca olmadığı kanaatindeyim. Önemli olan yoksul ve yetenekli çocukların eğitimlerine olanak sağlayarak eğitimde fırsat eşitliğini yaratmak konusunda bir nebze de olsa katkıda bulunmak. Ayrıca, analı-babalı öğrencilerin alınmasında da sakınca görmüyorum"diye konuşuyor.

Cumartesi günkü toplantıda tüzük değişikliğinin yapılması bazı koşulların gerçekleşmesine bağlı. Öncelikle tüzüğe göre, bu toplantının Başbakan'ın başkanlığında yapılması zorunlu. Toplantıya kayıtlı üyelerin üçte ikisinin gelmesi, tüzük değişikliğinin geçerli olabilmesi için gelenlerin üçte ikisinin olumlu oy vermesi gerekiyor.

Okula annesiz ya da maddi durum uygun olmayan çocukların da alınabilmesi için "sadece babasızların alınması"na ilişkin maddenin değiştirilmesi gerekiyor. Ayrıca, hem ayrımcı bir çağrışım yaptığı hem de Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde, okula  sadece "Türk-İslam çocukları alınır" maddesinin "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı"na dönüştürülmesi düşünülüyor; böylece Darüşşafaka'nın kapısı belki de azınlıklara açılıyor.

Kısacası, "yeşil-siyah" renklerini kullanan "şefkat yuvası" Darüşşafaka 150'nci kuruluş yıldönümünün öncesinde okulun İngilizce öğretime geçmesi ve kız öğrenci alınması gibi devrim niteliği taşıyan yeni bir tarihi kararın eşiğinde…

Etiketler:  Eleştiri Medya