'Yerli ve milli' Rus kolası

'Yerli ve milli' Rus kolası

17 Mayıs 2022 Salı  |   Günlük

Ukrayna savaşının ardından Batı'nın ağır yaptırımlarına hedef olan Rusya, bir anlamda Sovyetler Birliği günlerine dönerek ithal edemediği ürünleri kendisi üretme yoluna gidiyor.

Coca-Cola'nın 24 Şubat'ta başlayan savaşın ardından pazardan çekilmesi üzerine biradan meyve suyuna geniş bir yelpazede içecek üreten Oçakovo, söz konusu Amerikan markasının muadili gazlı meşrubat üretmeye başladığını açıkladı. Oçakovo'nun ürettiği içecekler, orijinallerini hatırlatır şekilde CoolCola (Coca-Cola), Fancy (Fanta) ve Street (Sprite) adlarını taşıyor. Şirketin açıklamasında CoolCola'nın efsane bir kola tadına sahip olduğu vurgulandı. Moscow Times gazetesinin haberine göre, Mart ayında pazardan çekilme kararı almasından sonra bazı mağazalarda hâlâ Coca-Cola ürünleri bulunabiliyor ancak fiyatlar yüzde 200 artmış durumda. Dev kola pazarını doldurmaya çalışan Oçakovo, 1978 yılından beri faaliyette bulunan sektörde deneyimli bir içecek şirketi.

Geçen ay da Rusya'nın uzak doğusunda bulunan bir şirket "Grink Cola", kuzeydeki bir diğer şirket de "Komi Cola" marka ürünler çıkarmaya başlamış ancak tüketicilerin beğenisini kazanmayı başaramamışlardı.

ABD merkezli fast food zinciri McDonalds'ın 30 yıllık faaliyetin ardından Rusya'dan temelli olarak ayrılacağını ve restoranlarını satmaya başladığını açıklamasından hemen sonra Rus restoran zincirleri benzer ürünler üretmeye başladı. 

Ayrıca, Fransızların çekilmesi üzerine Moskova'daki Renault fabrikasında Sovyet döneminin ünlü otomobil modeli Moskviç'in üretileceği açıklandı.

Bugüne benzer şekilde Batı'nın yaptırımlarına hedef olan Sovyetler de halkın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda uçaktan otomobile, iğneden ipliğe ithal edilemeyen malları kendi üretme yolunu seçmişti. 

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/6-bardak-pepsi-icen-adam-2-48366

Etiketler:  Rusya