Yeni umut Bitcoin

Yeni umut Bitcoin

13 Mart 2021 Cumartesi  |   Günlük

Son dönemde büyük bir patlama yaparak dünya piyasalarına damga vuran Bitcoin, 6 aylık süreçte değerini 10 bin dolardan 55 bin dolara kadar yükselterek ülkemizde de oldukça ilgi çekmiş görünüyor. Katılımcıların %93'ü Bitcoin'i duyduğunu belirtirken, yalnızca %7'si henüz duymadığını belirtti. 

Ülkemizde Bitcoin'i duyanların oranı oldukça yüksek olsa da, katılımcılara Bitcoin hakkında ne kadar bilgiye sahip oldukları sorulduğunda kapsamlı bilginin az olduğu görülüyor. 

NG Araştırma'nın anketine göre, her 10 kişiden 2'si Bitcoin konusunda yeterli bilgisi olduğunu belirtirken, 7'si az bir bilgiye sahip olduğunu belirtti. Kalan 1'i ise Bitcoin'i duyup, hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayanlardan oluşuyor.

Son 6 ayda gösterdiği büyük çıkış ile yatırım aracı olarak ilgileri üzerinde toplayan Bitcoin'e ülkemizdeki yaklaşım hala temkinli. 

Araştırmaya katılan her 10 kişiden yalnızca 2'si Bitcoin yatırımı yaparken, 8'i henüz yatırım yapmadığını belirtti. 

Ülkemizde Bitcoin yatırımının %20 oranında kalmasının nedeni güvensizlikten kaynaklanıyor. Yıllardır yaptığımız yatırımlarda, birikimlerimizin elimizin altında bulunması çoğumuzun ilk tercihi. Öyle ki ülkemizde bu durumu özetleyen "yastık altı" tabirine oldukça aşinayız.

Bitcoin, elle tutulur bir yatırım aracı olmadığından dolayı, katılımcılara ne kadar güvenilir buldukları sorulunca %30'u Bitcoin yatırımını güvenli bulduğunu belirtirken, %25'i güvenilir bulmuyor. %45'i ise kararsız. 

Dünyada en çok kripto para kullanan ülkelerden biri olan Türkiye'de günlük işlem hacminin 1 milyar doları aştığı belirtiliyor. Hükümet, başta Bitcoin olmak üzere kripto para alım-satımına vergi getirmeye hazırlanıyor. Peki, kripto para gelirlerine vergi getirilmeli mi? 

Araştırmaya katılanların %23'ü kripto para gelirlerinin vergilendirilmesi gerektiğini düşünürken, %41'i ise vergi olmaması gerektiğini düşünüyor. Bitcoin yatırımı yapmayanlar arasında bile vergilendirilsin diyenlerin oranı %25'te kalıyor.  

Kripto paraların günlük hayatta paranın yerini alacağı uzun zaman konuşuluyor. Katılımcıların bu konu hakkındaki düşünceleri ne? 

Katılımcıların %52'si kripto paraların günlük hayatta kullanılacağını belirtirken, %13'ü ise bu ihtimalin gerçekleşmeyeceğini belirtti. Bu konuda kararsız olanların oranı ise %35. 

Kripto paraların ülkemizde yasal bir dayanağı bulunmuyor ve bu kapsamda gerçekleştirilen işlemler herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında değildir.

Katılımcıların düşünceleri ise biraz daha farklı görünüyor. Araştırmaya katılanların %37'si kripto paraların yasal olduğunu belirtirken, %20'si yasal olmadığını belirtiyor. Bu konuda bir fikir belirtmeyenlerin oranı ise %43. 

Değişen çağ dinamikleriyle birlikte artan ihtiyaçlarımız birikim yapmamızı zorlaştırabilir. Gelirimiz sabit kalsa bile artan fiyatlar ve ihtiyaçlar haliyle biriktirmeyi çok geri plana itebiliyor. 

Katılımcıların %51'i geliri yeterli olmadığı için birikim yapamadığını belirtti. %47'lik kesim ise para biriktirebildiğini ifade ederken kalan kişiler ekonomik durumundan bağımsız olarak birikim yapmak istemediğini belirtti. 

Yatırım araçlarının doğru bir şekilde değerlendirilerek risklerin minimum seviyeye indirilmesi oldukça önemli. Bu bağlamda yatırımcılar açısından güvenli bir limanın tercih edilmesi çoğu zaman birinci öncelik. 

Katılımcılara favori yatırım araçlarının neler olduğunu seçmelerini istediğimizde şu tablo ortaya çıktı: 

Yatırım Araçları                                           Katılımcıların oranı  

Altın                                                            71% 

Döviz                                                           35% 

Kripto Para (Bitcoin)                                    22% 

Vadeli Mevduat                                           22% 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)                  16% 

Hisse Senedi                                               14% 

Gayrimenkul                                                 9% 

Yatırım Fonları                                               7% 

Diğer                                                              8% 

En güvenilir liman: Altın

Altın ülkemizde en çok sevilen yatırım aracı. Katılımcılara en güvenilir yatırım aracı sorulduğunda, %58'i altın, %11'i gayrimenkul ve %9'u vadeli mevduat seçeneklerini ön plana çıkardı.  

Tüketim toplumu haline geldiğimiz günümüzde kişisel bütçeyi yönetmek çok önemli hale geldi. Piyasada artan rekabet ortamı halka önemli oranda yansıyor ve sunulan fırsatlar, kampanyalar karşısında harcamamızı kontrol altına almak çok daha zorlaşabiliyor. 

Araştırmada insanların ekonomik durumundan mutlu olup olmadığını da soruldu. Katılımcılarımızın yarısı ekonomik durumundan mutsuz olduğunu belirtirken %15’i memnun olduğunu söyledi.

(NG Araştırma)

Etiketler:  Ekonomi