Yeni İsrail hükümeti neler yapıyor?

Yeni İsrail hükümeti neler yapıyor?

31 Ağustos 2021 Salı  |   Serbest Kürsü

Rafael Sadi

Aslında çok önemli değişiklikler yok ancak bazı diplomatik konularda Natanyahu hükümetinden farklı bir yol tutturacağının sinyalleri var. 

Örneğin İsrail Başbakanı Naftali Bennett ABD Başkanı Biden ile görüştü ve "Yeni bir ruh getirdim" dedi. Biden da yeni ve taze İsrail Başbakanı Bennett’i oldukça iyi karşıladı ve İran'ın asla nükleer silaha sahip bir devlet olmayacağını söyledi. 

İsrailli yorumcular Bennet’in Biden tarafından açıkça desteklendiğini ve bunun en önemli sebebinin de düşürülüp yerine Natanyahu gibi dişli bir  başbakan gelmesini istememesi olduğunu söylüyor. Bu kısmı ne kadar önemli bilinmez ama sonuçta ABD'nin İsrail’in güvenliğinden sorumlu olduğunu tekrarlaması tabii ki İsrail yararınadır. 

Bennet ise, bir Filistin devletine sıcak bakmadığını da laf arasında söyleyiverdi. 

Halbuki Natanyahu bu konuda, "Ortam oluşursa imkansız değil" demekteydi. Eski ABD Başkanı Trump da barış planının kabul edilmesi halinde  Doğu Yeruşalayim’in Filistin devletinin başkenti olacağını ve ABD'nin Filistin Büyükelçiliğinin burada bulunacağını belirtmişti. Zaman ne olacağını gösterecek kuşkusuz. 

Bu arada İsrail devleti ile Filistin Otonomi Yönetimi arasında 2010 yılından beri herhangi bir resmi temas olmamıştı. 

11 yıldan sonra önceki gece ilk kez İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Başbakan'ın bilgisi ve izni dahilinde Filistin Otonomi Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas (Abu Mazen) ile Ramallah’ta görüştü. 

Bu uzun süreden sonra gerçekleşen resmi bir temastı ve 2.5 saat süren görüşmede taraflar arasındaki siyasi konular ve Filistin Otonomi Yönetimi'nde yaşayan halkın ekonomik seviyesinin geliştirilmesi için alınacak ekonomik tedbirlerden söz edildi. 

Peki aslında Benny Gantz veya yeni ve taze İsrail hükümetinin  yapmak istediği, daha doğrusu bu görüşme ile yaptığı neydi? Abu Mazen 2005 yılından beri Filistin Otonomi Yönetimi'nin başında ve o tarihten beri de bir seçim yapılmış değil. Hoş durum Gazze’de de farklı değil . 

Hamas ve toplum Abu Mazen yönetimini seçim için zorlamakta ve olası bir seçimde HAMAS‘ın yönetime el koyması ihtimali sıfır değil. Hamas’ın Batı Şeria’da yönetime geçmesi İsrail için oldukça sorunlu bir durum, bunu önlemenin bir yolu da, Abu Mazen’i ve onun yönetimini güçlendirmek. Bu ziyaret ile ve taahhüt edilen ekonomik gelişim programları ile Abu Mazen ve ekibinin yönetimde kalması adeta garantilenmiş oluyor. 

Yeni İsrail hükümetinin en büyük sorunlarından biri de iktidara geldiğinde korona hastalarının sayısının sıfırlanmış olmasına rağmen bugün itibarı ile 751 ağır hasta var, günde 100 bin kişi test ediliyor ve bunların %7'si de  enfekte olmuş durumda. Yani kısaca koronaya yakalanmış durumdalar. Okulların açılması ve neler yapılabileceği ise her an değişiklik gösterebilir durumdadır. Şu ana kadar 5.471.030 kişi 2 aşı olmuş durumda ve 1.989.465 kişi de 3. aşıyı yaptırmış. Buna rağmen korona yükselişindeki ağır fatura yeni hükümete kesiliyor. 

Yeni alınan bir karar ile 3. aşıyı yaptıranların yurt dışından geldiklerinde tecrit altına alınmamalarına karar verildi. Bu sebeple de Bayram arifesinde yurt dışı turizmde bir hareketlilik oluştu ve mesela Girit’e uçuşlar 31 ABD dolarına düştü. 

Türkiye "kırmızı ülke" olması sebebi ile giriş çıkışlar halen yasak sınıfında. 

Eylül ayı Yahudi dini bayramlarının olduğu bir ay. 

6 -8 Eylül ROSH HASHANA  (Yılbaşı) 

15-16 Eylül YOM KİPPUR (Kefaret Günü Oruç) 

20-27 Eylül SUKKOT (Çardaklar Bayramı) 

Hayırlı bayramlar ve sağlıkla her seneye nasip etsin.

Etiketler:  Rafael Sadi