Yeni hedef Transdinyester mi?

Yeni hedef Transdinyester mi?

23 Nisan 2022 Cumartesi  |   Günlük

Rusya-Ukrayna savaşında 57. gün de geride kalırken üst düzeyde bir Rus askeri yetkilinin yaptığı açıklamayla gözler eski Sovyet topraklarındaki bir başka “saatli bomba”ya çevrildi. 

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bir dönem yaşanan çatışmalar nedeniyle çok konuşulan ama sonra unutulan sorunun adı Trandinyester. Burası bağımsızlık rüzgarlarının estiği 1992 yılında çatısı altında yer aldığı Moldova’dan tek yanlı olarak ayrılmış bir bölge. Ukraynalılar, Ruslar ve Moldovalıların yaşadığı Transdinyester yıllardır Rusya'nın maddi desteğiyle ayakta duruyor. Dinyester Nehri ile Moldova-Ukrayna sınırı arasındaki bölgede yer alan Transdinyester'de iki bin kişilik bir Rus askeri gücü de bulunuyor. Transdinyester'in bağımsızlık kararını sadece Güney Osetya, Abhazya ve Karabağlı Ermeniler tanımıştı. Birleşmiş Milletler'in Moldova'nın bir parçası olarak kabul ettiği bölgede Transdinyester rublesi geçiyor, Rusça resmi dili statüsünde bulunuyor.

 Yıllardır unutulan Transdinyester sorununun aniden gündeme gelmesinin nedeni ise Rus General Rustam Minnekayev'in (manşeteki küçük fotoğraf) açıklaması. Minnekayev Rusya’nın Ukrayna’nın güney bölgeleri üzerinde tam hakimiyet kurmayı amaçladığını ve bunun Transdinyester bölgesindeki Rusça konuşan halka doğru bir köprü kurulmasında büyük önem taşıdığını söyledi. Minnekaev, Rus ordusunun Ukrayna’daki savaşın ikinci aşamadaki görevinin Donbas ile Ukrayna’nın güneyinde tam kontrolü sağlamak olduğunu, böylece Moldova sınırları içerisindeki Transdinyester’e erişim sağlayacağını açıkladı.

Yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı Transdinyester'de 200 bin kişinin Rusya pasaportu bulunuyor.

Etiketler:  Rusya