Yeni 'dostumuz' Laschet

Yeni 'dostumuz' Laschet

17 Ocak 2021 Pazar  |   Günlük

Türk basını eskiden beri yabancı bilim insanı, şarkıcı, sporcu ama en çok da politikacıları “Türk dostu” diye etiketlemeyi çok sever.

Son örnek Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) genel başkanlığına seçilen Armin Laschet. Medya söz birliği etmişcesine, “Merkel’in halefi Türk dostu Laschet” başlığı atıyor. Türk basını neyse de, Deutsche Welle bile, “Türklerin dostu Laschet CDU’nun yeni lideri” demiş. 

Bakalım Milliyet bu konuda ne yazmış:

“2005-2010 yıllarında Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren-Vestfalya’da Aile, Kadın ve Uyum Bakanlığını üstlendi. Bu görev kapsamında eyalette yaşayan Türklerle yakın ilişki kuran Laschet, Türk-Alman dostluğuna katkıda bulundu.” 

Ama aynı gazetenin haberinde şöyle bir bölüm de var: 

“Laschet, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı olmakla birlikte, daha önceki hükümetlerin verdiği sözün tutulması gerektiğini savunuyor ve Türkiye’nin AB üyelik sürecine son verilmesine de karşı çıkıyor. Alman siyasetçi, Yunanistan sınırına yaşanan göçmen akınının yol açtığı kriz sırasında, Türkiye’ye tepki göstermiş, ancak Türkiye’ye ağırladığı Suriyeli mülteciler için daha fazla mali yardım yapılması gerektiğini de savunmuştu.” 

Yani satır arasında kalan bir cümleden, “Türk dostu” Laschet'in Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı çıktığını öğreniyoruz. 

Deutsche Welle'nin haberinde ise şöyle bir cümle var: 

“... Laschet Erdoğan'ın açıklamalarında sık sık Almanya'ya şantaj yapma girişimleri olduğunu savundu ve Almanya'nın 'hiçbir zaman şantaja boyun eğmeyeceği' mesajı verdi.” 

Konuyla ilgili en objektif başlığı ise, “Armin Laschet: Almanya’da Merkel’in partisi CDU’nun, Türkiye’yle yakın diyalogdan yana yeni lideri” diyen BBC Türkçe kullanmış. 

Herhangi bir yabancı politikacı ne kadar “Türk dostu” olabilir?

Doğal olarak her politikacı kendi ülkesinin çıkarlarını önde tutar ve çok istisnai örnekler dışında ülkesinin yerleşmiş politikasını uygulamaya devam eder. 

Haberlerden anladığımız kadarıyla Laschet Türkiye ile diyalogdan yana bir politikacı, bu da elbette olumlu ama hemen “Türk dostu” ilan etmek ne kadar doğru?