Yaşam enerjisini yükseltmek

Yaşam enerjisini yükseltmek

15 Kasım 2020 Pazar  |   Serbest Kürsü

Melek Ay

Sonbahar değişimleri kucaklayan bir mevsimdir. Doğa yavaşlamaya, bırakılması gerekeni bırakmaya, dinlenmeye doğru eylemlerini düzenler. Ağaçların yapraklarını bırakabilmesi bu duruma verilebilecek yerinde örneklerden biridir. 

Bizler de doğanın bir parçasıyız. Bu mevsimin ritmine uyumlu olarak, yavaşlamaya ve bedenimizin artık ihtiyacı olmayanları bırakmaya yönelik, niyet ve eylemlerimizi düzenleyebilmek için harcayacağımız çaba çok kıymetlidir. 

Yoga ve Ayurveda’nın sunduğu ve pratik edebileceğimiz bu mevsimsel rutinler, doğanın doğal değişimlerine, bedenimizin uyumunu kolaylaştırabilmemize yardımcı olacaktır.  

Her gün güneşin doğuşu ile uyanmak, dil temizliği yapmak, zihni sakinleştirici çalışmalar yapmak, ılık su içmek gibi listesini uzatabileceğimiz rutinler elbette çok güzel. Kişiyi, güne uyumlu, dengeli, motive başlamaya teşvik eder. 

Ancak başlarda bu çaba, kişinin gerçek ihtiyaçlarını tanımadan uygulamaya alınmak istendiği zaman strese sebep olabilmekte ve uygulanamadığı zaman yargı, suçluluk duygularını da tetikleyebilmektedir. Doğal çabadan uzaklaşıp, zorunlu çabaya doğru evirilebilmektedir. 

Bu sebeple, genel günlük rutinlerin reçetesini sunmak yerine, her gün farkındalıkla, nefes çalışmalarını da dahil ederek uygulayabileceğimiz bazı öneriler paylaşmak isterim. Çünkü nefes kendimizi tanımak, anlamak ve aşmak için bize harika fırsatlar sunar.  

Dünyayı kendi zihnimizin penceresinden tanımaya çalışırız. Zihnimiz çok gürültücü ise dünyamız da öyledir. Yaşamın içerisinde canımızı sıkan şey çoğu zaman durum değil, kendi bakış açımızdır.  

Kendi bakış açımızı önce tanıyıp sonra değiştirebilir miyiz? Tanımadığımız, yüzleşmediğimiz hiçbir duygu ve düşüncelerimizi değiştirmemiz kolay olmuyor. 

Bu bağlamda, yaşam enerjimizi yükseltebilmek ve muhafaza edebilmek için aşağıda verilen 4 niyet ve nefes çalışması önerilerini deneyebilirsiniz. 

1. Niyet: Düşüncelerinizi, davranışlarınızı, duygularınızı, konuşmalarınızı temizleyerek, aynı düzleme getirmeyi pratik edebilirsiniz. Düşüncelerinizin konuşmalarınıza, duygularınızın davranışlarınıza nasıl temas ettiğini gözlemleyin. Birbiri ile hem içsel, hem dışsal olarak dengeli sonuç sunmayan kalıplardan temizlenin.  

Nefes çalışması: Yerde veya bir sandalye de dik ve rahat bir oturma pozisyonu bulunuz. Omuzlarınız gevşesin. Diliniz damağınıza sıkıca bastırılmışsa, fark edin ve serbest bırakın. 

Nefesler burundan alınıp, burundan verilecektir. 

Aldığınız nefes ile taze havayı içinize çekin, oksijeni bedeninize yayın. Genişleme durumuna izin verin. Nefesi verirken, karbondioksiti ciğerlerinizden sakince dışarı atın. Dikkatiniz sadece nefesinizde olsun. 5 dakika bu durumu gözlemleyerek çalışmayı sürdürün. 

2. Niyet: Öz disiplininizi kurun. Yaşamınızı yönlendiren doğru prensipler geliştirin ve o prensipler ışığında yaşamayı pratik edin. Seçimleriniz ne kadar kendi seçimleriniz? “Ben ne istiyorum?” sorusu yerine “Benin ihtiyaçlarım ne?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz.

Nefes çalışması: Bağdaş kurup yere oturabiliyorsanız, oturduğunuz zemini, toprakla olan bağı hissetmeye çalışın. Yerde oturmakta güçlük çekiyorsanız, sırt üstü uzanabilir veya yine sandalye üzerinde pratiği gerçekleştirebilirsiniz. Topraklandığınızı hissedin. Yogada kare nefes (Sama Vritti Pranayama) olarak geçer. İçinizden 4’e kadar sayarken burundan sakince ve akışta bir nefes alın, tekrar 4’e kadar sayarken nefesi tutun, 4’e kadar sayarken nefesi boşaltın, tekrar 4’e kadar sayarken nefesi tutun. Al, tut, ver, tut  bir turdur. Bu çalışmayı 8 tura kadar yapabilirsiniz. 

3. Niyet: Kişi, düşünce, olay ya da kavramlara bağımlı olmayın. Direnmenin değil bırakabilmenin asıl güç olduğunu pratik edebilirsiniz.

Nefes: Rahat ve dik oturabileceğimiz bir pozisyonda oturalım. Burundan 4’e kadar sayarak nefes alalım, 7’ye kadar sayarak nefesi tutalım, 8’e kadar sayarak ağızdan nefesi boşaltalım. Al, tut, ver bir turdur. Bu çalışmayı 5-8 tur yapabilirsiniz. Yüksek tansiyon veya kalp probleminiz var ise yapmayınız. 

4. Niyet: Gözlem yapabilen sağlam bir zihne sahip olabilmek için hiçbir şeyin zihninizi gereğinden fazla meşgul etmesine izin vermeyin. İç sesinizi kirleten tüm unsurları dönüştürme becerisi geliştirmeyi pratik edebilirsiniz.

Nefes: Dönüşümlü burun tekniği denilen bu çalışmada, sağ başparmağınız ile sağ burun deliğini nazikçe kapatın. Sol burun deliğinden 4’e kadar sayarak nefesi alın. Yüzük parmağınız sol burun deliğini nazikçe kapatsın ve nefesi 4’e kadar sayarak tutunuz. Sağ burun deliğinizi açıp 8’e kadar sayarak nefesi boşaltınız. Şimdi sağdan tekrar 4 sayıda nefes alınız. İki burun deliğini kapatıp 4’e kadar sayarak nefesi tutunuz. Sol burun deliğini açıp 8’e kadar sayarak nefesi boşaltınız. Bu bir turdur. 5 tur pratik edebilirsiniz. 

Yapımı devam eden bir sanat eseri olduğunuzu hayal edin. Aldığınız her nefes, hayatınızın her anı ile bu eseri tamamlıyorsunuz. 

Namaste 

Etiketler:  Melek Ay