Yasak uzadı Ruslar isyan etti

Yasak uzadı Ruslar isyan etti

1 Haziran 2021 Salı  |   Günlük

Rusya, 15 Nisan-1 Haziran dönemi için ilan ettiği Türkiye'ye dönük uçuş kısıtlamalarını uzatma kararı aldı. Haberin dün akşam saatlerinde medyaya yansıması üzerine büyük tur operatörlerinin Rusya'da Türkiye turu satışlarının 15 Haziran'a kadar durdurdukları bildirildi. 

Uzun süre haber medyada yayılıp resmi açıklama beklendi. Açıklama Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezi'nden gece yarısına doğru geldi: 

Türkiye ile uçuşlara yönelik kısıtlamaları 21 Haziran’a kadar uzatıldı. 

Türkiye ile aynı sürede yasak getirilen Tanzanya için de yine 21 Haziran'a kadar uzatma kararı alındı. 

Açıklamaya göre, bu tarihten sonrası için "gelişmelere göre yeniden değerlendirme yapılacak". 

Rusya’nın Türkiye’ye uçuş yasağını uzatması, ülkenin turizm sektörünü çaresiz duruma düşürdü. Rusya Turizmciler Birliği basın sözcüsü Irina Turina, charter uçuş yasağının uzatılmasının "sektör için yeni bir ağır darbe" olacağını söyledi. Sosyal medyada ise, günlerdir yasağın kaldırılacağı umuduyla bekleyen ve satın aldıkları Türkiye turlarını iade etmeyen turistler, "son dakika" kararının mağduriyetiyle sert eleştirileri dile getiriyor.  

Yasağın uzatılması kararının da son anda alınmasını da eleştiren Turina, mayıs sonuna kadar Türkiye'ye tur paketi satın alan yarım milyon turistin  yüzde 60'ının turları iade etmediğini ya da başka destinasyona yönelmediğini ve sabırla Türkiye'nin açılmasını beklediğini hatırlattı. 

Turina, “Bu durumdaki yüz binlerce turiste, haziran ve sonrası için Türkiye'ye tur satın alan yaklaşık yarım milyon kişi daha eklendi. Tur operatörlerinin artık onlara sunacak bir ürünü de yok. Çünkü tüm önemli yabancı destinasyonlar kapalı. Rus tatil beldelerinde ise neredeyse hiç boş yer yok. Türk tatil beldelerinin sunduğu seviye de yok. Şimdi, yasağın uzatılması nedeniyle, bazı turistler paralarını geri almaya çalışacaklar. Ama hiç satış yok ki iade edecek para olsun” diye kaygılarını dile getirdi. 

Bunun Rusya turizm pazarı için "eşi görülmemiş bir durum" olduğunu söyleyen Turina, “Açılmak istenen destinasyonlar turizm sektörüne hiçbir şekilde yardımcı olmaz Hırvatistan, Fas, Mauritius gibi yerler çok talep görmüyor. Ancak oralara bile uçuş sayısı son derece sınırlı" dedi. 

Turina, BFM'e demecinde ise kararın son ana bırakılması için  "Bunun birçok açıdan Rus turistlere saygısızlık olduğuna inanıyorum" dedi. 

Rusya koronavirüs operasyon merkezinin kararıyla, 10 Haziran'dan itibaren Avusturya, Macaristan, Lübnan, Lüksemburg, Mauritius, Fas ve Hırvatistan ile uçuşlar gerçekleşebilecek. 

Türkiye yasağının son anda uzatılması ile değişik kaynaklara göre "yarım milyondan fazla ya da 1 milyon yakın" Rus turist şimdilik "Türkiyesiz" kalırken, sosyal medyadan yükselen eleştiri ve şikayetler haber sitelerine de taşındı.  

İş dünyasının saygın yayın organı BFM'in web sitesinde, Türkiye turu satın alıp gidemeyen Marina adlı bir turistin deneyimi ağzından aktarılırken, “Mecburen Kırım'daki otellere baktım, ağlayasım geldi. Türkiye'deki tatillerden sonra, aldığım hizmetten sonra, otellerinden, hatta nevresimlerinden sonra, Kırım'ı istemiyorum. Ama Türkiye'dekine benzer çok iyi bir otel istesem fiyat tam olarak iki katı... Rusya'da aynı fiyata Türkiye ayarında oteller yapılsa belki alternatif aramazdım" diyor. 

BFM'in yorumunda, "Sonuç olarak, iptal edilen turların bedelinin tazmin edilmesinin mali yükü tur operatörlerine düşer. Bu da iflaslara yol açabilir" deniliyor. 

Diğer yandan sosyal medyadaki bazı yorumlarda ise, gerekli önlemleri turizm sezonu öncesi almadığı ve sezon arifesine bıraktığı gerekçesiyle Türkiye de eleştiriliyor.

(TürkRus.Com)

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/siyaset-golgesinde-ucus-yasagi-49216

Etiketler:  Rusya