Yaş 65...

Yaş 65...

28 Haziran 2020 Pazar  |   Köşe Yazıları

Refet Kayakıran

İlkokula başlarken aldığım pasodan bu yana hiç bu kadar sevinmemiştim, 60 yaş indirimli İstanbul kartı aldığımda… Ve o gün, 65 yaşımı sabırsızlıkla beklemeye başlamıştım, bedava bineceğim metro, otobüs bir kenara, esas Boğaz’da vapur keyfi hayaliyle.

Ama işte heyhat, tam da 65 olurken bir virüs yüzünden bırak pasoyu, yemediği hakaret kalmadı, ne morukluğu kaldı ne mikropluğu kaldı 65'in, bir de üstüne evde hapis cezası çıktı… Hala gencim, maşallah iyiyim diye güle oynaya 65'e giderken, aniden bir ihtiyarlık, bir itilmişlik, bir illetli korkusu sardı her yanımı… Pasomu bile almaya gitmedim… Suratımıza suratımıza her gece TV'lerde 65 aşağı 65 yukarı, ev hapisleri, hakaretler, cezalar, neler neler… Başlarda bedavacılığımızı vurdular suratımıza... Ne o, bütün 65 yaş üstü moruklar, yoğun saatlerde otobüse metroya vapura kurulup gezmeye başlıyor ve işine gücüne yetişme derdindeki milyonlar bu yüzden araçlarda sıkıntı yaşıyormuş… Yahu siz 65’i ne sanıyorsunuz bre veletler? 

Memleketi yönetenlerden başlayın, oradan üniversitelere, olmadı Putin’e, Trump’a ve hatta Merkel’e bakın… Dünyayı, siyasetten bilime, ekonomiden spora 65'likler yönetiyor, "İmparator" bile sahalarda zıp zıp zıplıyor kardeşim, siz ne diyorsunuz? Bu virüsle onlar savaşıyor, bilim kurullarında onlar karar veriyor… Ama biliyorum tüm hata anamız babamızda… Hiçbir zaman demediler ki;’’ Yavrum sağlıklı olduğun sürece 60-70-80 hiçbir şey değildir…" Evet durum aynen bu, hep onların suçu! Ana babalar bizlere hep kocaman yaşlı görünür… 40 yaşına gelip 15 yaşındaki çocuğun sana moruk muamelesi yaptığında alıp karşına oturtacaksın kardeşim… Sonra 50'de, sonra 60'da, Allah ne ömür verdiyse her on yılda yaşadıkça tane tane anlatacaksın… Anadan babadan genetik sağlıklıysan, kendine iyi baktıysan 60-70-80-90 yaşında kendini 30'larında hisseder ve tempon düşse de top da oynar seks de yaparsın! Evet bre cahiller ne sandınız… Bunu burada uzatmayayım, ister özelden bana yazın, ister en yakın 70’liğe sorun, olmadı tarihimizin ilk doktor başyazarına sorun diğer gazetede! 

Ben bu şanslı ana baba genetiğine sahip ve Allah’ın bir lütfu olarak bu ülkede 70’lerde vurulmadan üniversiteye gitmiş, 80’leri hapiste çürümeden atlatmış ve genel olarak da bir kör kurşuna, bombaya, trafik kazasına veya henüz mikroba bulaşmadan sağ salim gelebilmiş şanslı bir T.C. vatandaşıyım. Bu yaşa gelene kadar tüm kaybettiğim arkadaşlarımı, tanışlarımı terörde savaşta ölenleri saygıyla anıyor, sakat kalanlara da şifa diliyorum. Onlar benim kadar şanslı değildi… Evet, şanslıdır bu ülkede 65'i bulanlar ve hala genç kalanlar. 

Ama bu salgınla, 65 yaş üstünü, halkın gözünde bir tür "virütik musibet" haline dönüştürmeyi başaran bu hükümeti kınıyorum. Üstelik hükümet ve liderleri fırt orada fırt burada, memlekette ve hatta dışında gezerken, maskesiz dolaşırken, bizlere yapılan Anayasal bir hak ihlalidir. Burada hukuk adamlarına sesleniyorum: Derhal, memleketin önde gelen 65'liklerine ve diğer tüm millete sağlanan gezme tozma özgürlüğü biz normal 65'liklere de sağlansın, aksi taktirde tazminat davalarımız yoldadır! 

Gezmek bizim hakkımız, söke söke alırız! Yaşasın 65'likler ve özgürlük davamız!

Fotoğraf: Zorba filminde Anthony Quinn