Yarışmacıyla evli sunucu!

Yarışmacıyla evli sunucu!

7 Kasım 2020 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

Nurettin İğci

Çok izlenen dizilerden birine göz atmaktayım. Henüz afyonu patlamamışa benzeyen, göz kapaklarının açılmamak için elinden geleni yaptığı gencin yanına oturan arkadaşı, ona şöyle diyor: 

"Akşamdan kalmayız galiba." 

Bu tümceyi duyunca, ikircikte kalıyorum. Akşamı birlikte geçirmiş gibiler. İyi de öyleyse neden, olup bitenden haberi yokmuşçasına, bu üç sözcüğü yan yana kullanıyor. Aksi hâlde, "Akşamdan kalmasın galiba" demesi gerekmez mi? 

Bir başka dizi filmde ise kocasının başucundaki kadının ağzından çıkan "Aa uyandık mı?" sorusu, beni de bir şaşkınlıkla karşı karşıya bırakıyor. Ama kendimi çabuk toparlıyorum. Çünkü bu sorunun kendisiyle ilgisi yok, eşine 'Uyandın mı?' demek istiyor. 

Bu konuşma biçimi, sıkça izlediğim yarışma programlarında da fazlasıyla karşıma çıkıyor... 

"Ne zamandır öğretmeniz?" (İnsan, mesleğine başlama tarihini bilmez mi?) 

"Bakalım bundan puan alabilecek miyiz?" (Demek ki yarışmacıyla ortak.) 

"En son nereye tatile gitmiştik?" (Beraber gidilen tatilin yerini unutmak gibi bir ayıba imza atmak yetmezmiş gibi, bir de bunu sormak... Cık cık cık!) 

Bu sunucular nedeniyle bir süre sonra, televizyonun sesini kapatıp görüntüyle yetindiğimi belirtirken; ünlü bir erkek sunucunun, hemcinsi yarışmacıya yönelttiği, yıllardır belleğimden gitmeyen tümcesiyle noktayı koyayım: 

"Kaç yıllık evliyiz?" 
 

Etiketler:  Nurettin İğci