Yapmayın 'yapmak'a bunları!

Yapmayın 'yapmak'a bunları!

16 Eylül 2020 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Nurettin İğci, gazeteci

Yıllar önce bir diziyi izlerken, şu tümceyi işiten kulaklarım; şaşkınlıkla birbirlerine bakmıştı: 

"Bir Atina yapıp geleceğim." 

İnsan normal olarak diyor ki... "Atina, komşumuz Yunanistan'ın başkenti. Bu nasıl biri ki tek başına koca bir kent yapabilecek?" 

Durumun bununla uzaktan yakından ilgisi yok elbette. Baba rolündeki kişi, bir pilot; görev gereği Atina'ya gidip dönecek. 

Sonrasında not alma, konuya ilişkin fotoğraf çekmeler devam ediyor ve... 

Bir muhabir, beklenen şahsın arabasının giriş yaptığını söylüyor. Yolu gözlenen önemli biri olunca, arabası da bahçeye girmeyip giriş yapıyor tabii ki!

Meşhurların meşhuru türkücümüz, izleyicilere "Neden alkış yapmıyorsunuz?" deyince; oradakiler hemen el ele vererek, bu isteği yerine getiriyor. Spiker delikanlı, maçta çok top kaybı yapıldığını vurguluyor. Dizi oyuncusu bavul yapacağını ifade ettiğinde, önce bu alanda üretici olduğunu sansanız da sonrasında yolculuk için hazırlık yapacağını anlıyorsunuz. İlanda işçi almak yerine, işe alım yapılıyor. Bir kıraathanenin önündeki tabelada; beklemenin değil bekleme yapmanın yasak olduğuna dikkat çekiliyor. Terzi dikmek yerine dikiş yaparken; bir televizyon programındaki seçiciler de tatmayıp tadım yapıyor. 

Son olarak rastladığım, uyarı yazısının son tümcesi ise "Bu, hastaneye geldiğimiz için morali bozuk bizleri gülümsetmek için konulmuş olmalı." dedirtiyor bendenize:  

"Su dökme yapmayınız." 

Etiketler:  Nurettin İğci