Yalçın Bayer'in unutkanlığı: Hani kaynak Yalçın abi?..

Yalçın Bayer'in unutkanlığı: Hani kaynak Yalçın abi?..

19 Mart 2014 Çarşamba  |   Günlük

Her meslekte olduğu gibi gazeteciler de haberlerini, yazılarını bir emeğin sonucu ortaya çıkarır. Bir gazeteciyi en çok mutlu eden, yazdığı bir haberden ya da televizyonda yaptığı programdan söz edilmesidir. En çok kızdıran ve üzen ise, ortaya koyduğu emeğin hiçe sayılması, yani haberinin kaynak gösterilmeden kullanılmasıdır. Aynısı, fotoğrafları imzasız kullanılan foto muhabirleri için de geçerli.

Yalçın Bayer, Hürriyet'in sevilen yazarlarından biri. Dünkü yazısında "GÜNÜN SÖZÜ" ara başlıklı bir bölüm var. Okumaya başlıyoruz:

 "Bir gazetenin neyi yayınlayıp yayınlamayacağını mahkeme karar veremez. Gerçekse ve kamu çıkarı içeriyorsa bence mutlaka yayınlanmalıdır. Egemen medya, siyasi iktidarın belirli ölçüde barometresi gibidir. Dolayısıyla mevcut egemen medyada siyasi iktidara yönelik eleştiriler arttıkça, siyasi iktidara mesafe uzaklaştıka, o siyasi iktidarın sonunun geldiğinin işaretleridir bunlar."

Bu sözler çok "tanıdık" geliyor. Aslına bakılırsa, gazeteci Ragıp Duran'ın Pazartesi günü Medya Günlüğü'nde yayınlanan "özel söyleşi"sinde yer  alan sözler. Zaten Bayer de altına Duran'ın adını yazmış. Yazmış ama Duran'ın bu sözleri nerede söylediğine, yani kaynağına değinmemiş. Aslında Duran söyleşiyi kendi medya eleştirisi blogunda Apoletli Medya'da yayınladı ama söyleşinin Medya Günlüğü'nde yayınlandığını yazmayı ihmal etmedi.

Oysa Bayer gibi saygın meslek büyüklerinin, gazeteciye ve haberin kaynağına saygı konusunda genç gazetecilere örnek olması gerektiğine inanıyoruz...

Biz yine de Yalçın Bayer'in gündelik koşuşturmaca içinde yaptığı alıntının kaynağını yazmayı unuttuğunu düşünüyoruz.

Öyle değil mi Yalçın abi?..

 

Cenk Başlamış

19.3.2014

 

Ragıp Duran'la özel söyleşiyi okumak için:

http://medyagunlugu.com/manset/781-duran-dinlemeler-mutlaka-yay%C4%B1nlanmal%C4%B1.html

Etiketler:  Eleştiri Medya