Yalan yanlış haber koronadan beter

Yalan yanlış haber koronadan beter

5 Ocak 2021 Salı  |   Kötü

Bilgiye istediğimiz an ulaşabildiğimiz bu çağın olumsuz yönlerinden biri herhangi bir konudaki yalan ya da yanlış bilginin yıldırım hızıyla yayılabilmesi. 

Örnek mi? 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu pazartesi günü Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: 

“Moskova Metrosu'nda tarihinde ilk kez kadın tren sürücüleri göreve başlıyormuş. İlk kadın sürücünün 1988'de göreve başladığı İstanbul’da 30 Haziran 2019’a kadar 14 olan sayı, 1.5 yılda hızla yükseldi. Kısa sürede kadın metro sürücüsü sayımız 126 olacak.” 

İngiliz Guardian gazetesinin konuyla ilgili kupürünü alıntılayan İmamoğlu, kadınların her alanda toplum yaşamında yer aldığı Rusya'dan yıllar önce İstanbul metrosunda kadın sürücülerin çalıştığına vurgu yapmaya çalışıyordu. 

Ama bu bilgi yanlıştı. 

Yine de “haber” pek çok gazetenin internet sitesinde yer aldı. 

Türk gazeteleri neyse de Rus Ajansı Sputnik bile yanlışa şöyle ortak oldu:

“Rusya’da kadınlar hayatın hemen her alanında görev başında olsa da, metrodaki trenler geçmişte erkekler tarafından kullanılıyordu, zira makinistlik kadınların sağlığı için zararlı görülen meslekler arasında yer alıyordu. Trenler artık otomatik sistemlere sahip olduğu için ağır fiziksel güç ile ilişkilendirilen meslekler arasında görülmüyor.”

Rusça bilen Twitter kullanıcısı Deniz Tunç Kalyoncu bu yanlışa tepki gösterdi ve küçük bir araştırmayla Sovyetler Birliği'nin ilk kadın makinistinin 1935 yılında henüz 22 yaşındayken çalışmaya başlayan Zinaida Petrovna Troitskaya olduğunu ortaya çıkardı. Rusya'da makinistlik daha sonra, kadınların çalışmasının yasak olduğu mesleklerim arasında sayılmıştı. Oğul Tuna ile “Rusya'dan Sevgilerle” podcast'ini de hazırlayan Kalyoncu, İmamoğlu'nun yaptığı yanlışın düzeltilmesi için Beyaz Masa'nın Twitter hesabına yazdı ancak yanıt alamadı. 

Kısacası, İstanbul metrosunun Moskova'dan önce kadın makinist kullanmaya başladığı yolundaki yanlış bilgi yıldırım hızıyla, belki de artık düzeltilemeyecek kadar yayıldı.

Bu örnek bile herkesin ama öncelikle kamuoyu önünde bulunanların, toplumda doğru bilginin yayılmasında sorumluluğu bulunduğunu gösteriyor.

Etiketler:  Rusya