'Yalan haber üretme dersleri'

'Yalan haber üretme dersleri'

15 Nisan 2021 Perşembe  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, iktidar yanlısı medyanın muhalefet liderlerinin LGBT hareketiyle bağlantısıyla ilgili haberlerini mercek altına aldı ve gerçeğin farklı olduğunu ortaya çıkardı. Bildirici'nin, "A Haber ve İHA'dan yalan haber üretme dersleri" başlıklı yazısından bir bölüm şöyle: 

"Anadolu Ajansı’nın 1 Nisan’da geçtiği haberde “İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine tepki gösteren Pembe Hayat Derneği üyesi bir grup, İYİ Parti Genel Merkezi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı” deniyordu. 

Bu haberde grup adına açıklama yapan Beray Göksu Eroğlu’nun da “dernek üyesi olduğu” belirtiliyordu.  Eroğlu, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını Danıştay'a götürerek iptal talebinde bulunan Akşener’e teşekkür etmişti. 

AA’nın haberinde bu grubun açıklama öncesinde Akşener ile görüştüğüne dair bir bilgi yoktu. Kaldı ki, görüntülerde de Genel Merkeze girmedikleri, oraya yürüyerek geldikleri ve bina önünde hemen açıklama yapıp ayrıldıkları görülüyordu. 

Üstelik de o gün Akşener, Ankara’da değil, Konya’daydı.  Nitekim AA, o gün Akşener’in Konya’da esnafla görüştüğü haberi de geçmişti. 

Buna rağmen aynı gün İHA’nın servise koyduğu haberde “LGBT’li bir grup, Meral Akşener’le görüştü ve basın açıklaması yaparak kendisine teşekkür etti” diye yazıldı. Takvim, İnternet Haber, T24, Gerçek Gündem ve Tele 1 gibi bazı internet sitelerinde yayımlanan haberlerde de bu grubun Akşener ile görüştüğünden bahsediliyordu. 

Hatta Yeni Akit’in haberinde “Akşener, eşcinsel sapkınlarla görüşme yaptı, ancak poz vermekten utandı” cümlesine yer verilmişti. Şule Perinçek de Aydınlık’ta 4 Nisan’da yayımlanan yazısında Akşener’in LGBT grubuyla görüştüğünü öne sürerek, “Aynı HDP'yle görüşen CHP gibi tek kare fotoğraf vermedi. Oyu var kendi yok bir anne desteği, yani...” diye eleştiriyordu. 

Bu grubun değil Akşener ile görüşmek, binanın içine bile girmemiş olması haberlere “Akşener ile görüştükleri”nin yazılmasına engel olmamıştı. LGBT grubunun açıklamasını her nasılsa sadece AA, İHA, A Haber ve Akit gibi iktidara yakın medya izlemişti! 

İyi Parti binasının önüne gidip iki satırlık açıklama yapan, görüntü verip hemen oradan ayrılan LGBT grubu, aradan on bir gün geçtikten sonra 12 Nisan'da bu kez CHP Genel Merkezi önünde göründü. Yine A Haber ve İHA gibi medya kuruluşlarının izlediği LGBT grubu, kısa bir metin okuyup görüntü verdikten sonra oradan ayrıldı. 

Bu açıklamayla ilgili olarak  A Haber’de Murak Sekban, İHA’da Mustafa Cenik ve Erdinç Türkcan imzalı haberlerde, “Bir televizyon programında ‘LGBT’nin aile yapısını bozmadığını’ ifade eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu fahri LGBT üyesi ilan edildi” denildi. 

A Haber ve İHA’nın bu haberlerinde on gün önce “Pembe Hayat Derneği üyesi” olarak yazdıkları Beray Göksu Eroğlu’yu bu kez “LGBT Ankara Sözcüsü” ilan etmeleri dikkat çekiciydi. Pembe Hayat Derneği’nden de hiç söz edilmeyerek CHP önüne gelen grubun Ankara’daki bütün LGBT’leri temsil ettiği algısı yaratılıyordu. 

Bu haberler, iktidara yakın internet siteleri, televizyonlar ve Sabah’tan Akşam’a kadar hemen tüm iktidar gazetelerinde kullanıldı. Hem de Sabah’ın birinci sayfasındaydı. 

Fakat bu haberlerin ilk yayımlandığı andan itibaren sosyal medyada “LGBT Ankara sözcülüğü” ve “LGBT fahri üyeliği” diye bir unvan/görev ya da pozisyon olmadığı yazıldı."

Yazının devamını okumak için tıklayın