'Ya var olacağız ya da yok olacağız!'

'Ya var olacağız ya da yok olacağız!'

16 Mayıs 2022 Pazartesi  |   Günlük

Sözcü gazetesi, ağır ekonomik koşullar nedeniyle 50 kuruş zam yaparak fiyatını üç liraya yükseltmek zorunda kaldığını açıkladı. Gazetenin birinci sayfasında, "Arık sözün bittiği yerdeyiz... 'Ya var olacağız ya da yok olacağız!" başlığıyla yapılan duyuru şöyle:

"Sevgili okurları… Memleketin hali ortada. Bütün dünya faiz artırırken iktidarın faiz indirme inadı… 84 milyonu zor duruma sokan ne olduğu belirsiz bir ekonomi modeli… Bunun sonucu olarak yüksek enflasyon ve TL'nin aşırı değer kaybı… Ayrıca pandemi sonrası dünya ekonomilerindeki kırılganlık… Ve son olarak da Rusya-Ukrayna savaşı ülkemize ağır bir fatura çıkardı. 

Özellikle yüksek enflasyon sonucu iğneden ipliğe her şeyin fiyatı katlandı. Hâlâ da katlanmaya devam ediyor. İş dünyası önünü göremiyor. İşçisinden memuruna, emeklisinden çiftçisine milyonlarca vatandaş zamlar altında hayatta kalma mücadelesi veriyor. 

Kötü ekonomi şartları, her sektörü olumsuz etkilediği gibi, yayıncılık sektörünü de vurdu.  İthal kağıt, baskı ve dağıtım giderlerinde % 300'leri aşan büyük artışlar yaşandı. Fahiş şekilde artan maliyetlerin karşılanabilmesi neredeyse imkansız hale geldi. 

Türkiye'nin “Amiral Gazetesi” SÖZCÜ, iktidarın kamu ilanlarıyla doldurduğu yandaş medya havuzundan beslenmemektedir. SÖZCÜ'nün hiçbir bankayla kredi ilişkisi yoktur. 

Bu nedenle, ağır ekonomik şartlar altında bağımsız yayın politikamızı sürdürebilmek için fiyatımızda küçük bir ayarlama yapmak zorunda kaldık. 

Çıktığı günden bu yana Ulu Önder Atatürk'ün ilkelerinden taviz vermeden yayınlarını sürdüren, egemenlerin değil, halkın yanında yer alan ve sadece gazetecilik  geliriyle ayakta kalmaya çalışan SÖZCÜ'nün fiyatına, anlayışınıza sığınarak 50 kuruş zam yaptık. 

SÖZCÜ bugünden itibaren 3 lira olarak satışa sunulacak. “Var olma” veya “Yok olma” mücadelesi veren gazeteniz SÖZCÜ'nün özgür, bağımsız ve bilinen çizgisinde yayınlarının devam etmesi için desteğinizin süreceğine inanıyoruz."