'Ya Türkiye intikam alırsa?'

'Ya Türkiye intikam alırsa?'

31 Mart 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Rus Rosbalt Ajansı, Kremlin'in Suriye'de Türkiye'ye karşı izlediği taktiklerin uzak görüşlülükten yoksun olduğunu ve mantık sınırlarını aşmaya başladığını belirterek Ankara'nın misilleme yapabileceği uyarısında bulundu. 

Ajansta Aleksandr Jelenin imzasıyla yayınlanan yorumda son günlerde Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin İdlib'deki gelişmeler nedeniyle gerginleşmesi değerlendirildi ve Kremlin'e Rus medyasında sık görülmeyen eleştiriler yöneltildi. 

Suriye ordusunun düzenlediği son saldırılar nedeniyle Ankara'daki Rus Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un Türk Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını hatırlatan Jelenin, bu olaydan kısa bir süre Rus savaş uçaklarının muhaliflerin Türkiye sınırında bulunan mevzilerini bombaladığını belirtti. 

Gelişmeleri Rosbalt'a yorumlayan Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı Avrupa-Yakın Doğu Merkezi yöneticisi Aleksandr Şumilin şu değerlendirmeyi yaptı: 

”Durum öyle bir hal aldı ki, Türkiye ile ilişkileri bozmak Rusya'ya hiçbir şey kazandırmayacağı gibi hem sahada hem de diğer alanlarda karşılık vermesine yol açabilir. Tüm bunlar konuyla ilgili olarak Kremlin'de kapsamlı bir stratejik düşüncenin bulunmadığını gösteriyor çünkü bu bombardımanlar Türkiye'yi Avrupalıların ve Joe Biden'ın (ABD Başkanı) kucağına itiyor.” 

Yazıyı kaleme alan Jelenin, Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e “katil” demesinin iki ülke arasında yarattığı kriz sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya liderine destek verdiğini hatırlattı ve bu koşullarda İdlib'de yaşananlar için “garipten de öte” yorumunda bulundu. 

Moskova'nın NATO üyelerinin, özellikle de Washington'la Brüksel'in Türkiye ile arasını açma taktiğine sık sık başvurduğunu belirten Jelenin, şimdi Rusya'nın aynı taktiği sürdürmek yerine Suriye'deki Türkiye yanlısı grupları vurduğunu yazdı. Jelenin, Moskova'nın Suriye'de Ankara'ya karşı izlediği taktiğin mantıktan ve uzak görüşlülükten yoksun olduğunu, Türkiye ile ilişkileri bozmanın Rus çıkarlarına uygun düşmediğini belirtti. 

Avrupa-Yakın Doğu Merkezi yöneticisi Şumilin, “Tüm bunların bir açıklaması şu olabilir: Generaller istedikleri yapıyor, Moskova'daki bürokratlar ise devletin işleyişinde sorun bulunduğunu göstermemek için onların yaptıklarını haklı göstermeye çalışıyor. Eğer durum böyleyse askerlerin Moskova'daki siyasi kararların alınmasında etkilerinin artmasından söz edilebilir” dedi. 

Geçen yıl şubat ayında İdlib'de 34 Türk askerin hayatını kaybettiği bombardımanın ardından mart ayında Türkiye'nin büyük bir saldırı düzenlediğini hatırlatan Rosbalt, “Elbette Rus komutanlar ve bazı politikacılar bu ağır yenilginin rövanşını almak için sabırsızlanıyor. Kremlin, parlamento seçimleri öncesi seçmenleri etkilemek için 'ebedi' düşman Türkiye'ye karşı parlak bir zafer elde etmenin planlarını yapıyor olabilir” diye yazdı.

Rosbalt'taki yorumun en çarpıcı bölümü ise yazının sonundaki, “.... Eğer bu tür düşünceler Rusya'nın iktidar koridorunda dolaşıyorsa çok iyi bir fikir olmadığını söylemek lazım. Öyle ya, Türkler -geçen yıl yaptıkları gibi- saldırılarını tekrarlayabilir” cümlesi oldu.

Etiketler:  Rusya