WhatsApp-Google anketi

WhatsApp-Google anketi

7 Şubat 2021 Pazar  |   Günlük

NG Araştırma, "WhatsApp’la ve Google'la Kişisel Bilgilerimiz Güvende Mi" sorusu temelinde, 13 - 25 Ocak 2021 tarihleri arasında Türkiye genelinde, 15 yaş üzeri 2022 kişinin katılımı ile online yöntemle bir araştırma düzenlendi.

Araştırmanın sonuçları şöyle: 

Verilerinin reklam kampanyalarında kullanılmasına izin verir misin?

İletişim kurmak, gündemden haberdar olmak, paylaşım yapmak gibi amaçlarla etkileşimde olduğumuz sosyal medya ve uygulamalar hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Peki bilgilerimizi reklam amaçlı kullanmak isteyen şirketlere izin vermek istiyor muyuz?

Araştırmaya katılanların yarısı bilgilerinin reklam amaçlı kullanılmasına onay vermezken, %15'i bilgilerini reklam amaçlı kullanımlar için paylaşmaktan çekinmiyor. %35'lik kesim ise bu izni bazı durumlarda verebileceklerini ifade etti. 

WhatsApp uygulamasını kullanmaya devam edecek misin?

Verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılara yasak getirmeyi planlayan WhatsApp uygulaması ülkemizin gündeminde yer edindi. Peki bu durum kullanıcıların davranışını nasıl etkileyecek? 

Araştırmada her 10 kişiden 2'si bu yasak şartını kabul edip uygulamayı kullanmaya devam edeceğini belirtti. 4'ü ise bu karar uygulamaya konursa WhatsApp'ı kullanmayı bırakacağını söyledi! Kalan 4'ü ise henüz bu konuda kesin bir karar vermediğini belirtti.

WhatsApp uygulamasını kullanmaya devam etme sebepleri neler?

WhatsApp uygulamasını her halükarda kullanacak olan katılımcılarımıza bu uygulamadan vazgeçememe sebeplerini sorduk.

%25 oran ile insanlar en çok alışkanlık sebebiyle WhatsApp'ı kullanmaya devam edeceklerini belirtti! Diğer tercihler ise şu şekilde sıralandı:

WhatsApp'ı Kullanmaya Devam Edenlerin Nedeni Oran  
 

Alışkanlık                                                                                                            25%

Herkes WhatsApp kullandığı için                                                                       23%

WhatsApp'ı silmenin veri gizliliğinde çözüm olacağını düşünmüyorum           23%

Alternatif uygulamaları beğenmiyorum                                                             13%

İşim nedeniyle gerekli                                                                                         13%

Verilerimi ilgili reklamı sunma dışında bir amaçla kullanacağını düşünmüyorum  8%

WhatsApp'a güveniyorum                                                                                      7%

Facebook kullanıyorum                                                                                           7%

Alternatif uygulamalara güvenmiyorum                                                                  6%

Diğer                                                                                                                        1% 

WhatsApp kullanmayı bırakmanda ne etkili oldu? 
 

Güvenilirlik konusunda hassas olan veya gizlilik hakkına önem veren insanlar, WhatsApp'ın uygulayabileceği karardan sonra artık uygulamayı kullanmayacağını belirtti.

Katılımcılara WhatsApp uygulamasını kullanmayı bırakmasında etkili olan sebepler sorulunca %65'lik kesim verilerini paylaşmak istemediği için bu karardan sonra WhatsApp kullanmayacağını belirtti. %23'lük kesim ise Facebook'un WhatsApp aracılığıyla kendi verilerine erişmesini istemedikleri için bu uygulamayı kullanmayı bırakacaklarını ifade etti. Kalanlar diğer uygulamaları güvenli bulan kişilerden oluşuyor. 

Uygulamaların konum bilgilerine erişmesine izin verir misin?

Konum gibi veriler marka ve şirketlerin reklam kampanyalarını daha uygun kitlelere ulaştırmalarında etkili olabiliyor. Peki insanlar bu verilerini paylaşmakta hemfikir mi?

Araştırmaya göre her 10 kişiden 6'sı sadece uygulamayı kullanırken konum bilgilerini paylaşmaya izin veriyor. 3'ü hiçbir zaman WhatsApp ve benzeri uygulamaların konum gibi bilgilerine erişmesini istemiyor! Kalanlar ise bu bilgileri paylaşmakta bir sakınca görmeyenlerden oluşuyor.

WhatsApp'a alternatif olarak hangi uygulamayı kullanırsın?

WhatsApp uygulaması ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir uygulama olsa da alternatif başka birçok uygulama da mevcut. Peki ülkemizde insanlar hangi alternatifleri tercih ediyor? 

Araştırmada %62 oranında kişi WhatsApp kullanmadığı takdirde Telegram uygulamasını tercih edeceğini belirtti. %46 ise BİP uygulamasını kullanacağını söylerken kalan kişiler Signal, Facebook Messenger gibi uygulamalara geçeceğini ifade etti. 

Google'ın, verilerini reklam gösterimlerinde kullandığını biliyor musun?

Google, Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalar kullanıcıların verilerini reklam kampanyaları için kullanabiliyor. Yani arama motoruna yazdığın her kelime Google için önemli bir veri kaynağı.

Peki insanlarımızın kaçı verilerinin bu şekilde Google tarafından da kullanıldığını biliyor?

Araştırma %48 oranında kişinin bu bilgiye sahip olduğunu %52'nin ise verilerinin Google tarafından kullanıldığını bilmediğini gösteriyor!

Google kullanmaya devam edecek misin?

Kullandığımız arama motorunun verilerimizi reklamlar için kullandığını bildiğimiz durumda kullanıp kullanmama konusunda tercihlerimiz değişiyor mu?

Araştırmada %63 oranında katılımcı kişisel verilerinin kullanılmasına rağmen Google arama motorunu kullanmaya devam edeceğini belirtti! %5'lik kesim ise artık Google arama motorunu kullanmayacağını söyledi. Yaklaşık olarak her 3 kişiden 1'i bu konuda kararsız olduğunu ifade edenler.

Google kullanmaya devam etme sebebin nedir?

Kişisel verilerin reklam gösterimlerinde kullanılmasına rağmen neden Google arama motorunu kullanmaya devam edeceğini katılımcılara sorduk. %46 oranında kişi aradıklarını kolayca buldukları için Google kullanmaya devam edeceğini söyledi! %39 sadece alışkanlıktan kaynaklı olarak bu arama motorundan vazgeçmeyeceğini ifade ederken, diğer seçenekler şu şekilde sıralandı:

Alternatif arama motorlarından hangilerini biliyorsun?

Google tüm dünyada en çok bilinen ve kullanılan bir arama motoru olmasına rağmen bu uygulamaya birçok alternatifler de mevcut.

Google dışında bildikleri arama motorlarını sorulunca Türkiye'de Google dışında en çok bilinen arama motoru her 10 kişiden 9'unun bildiği Yandex çıktı. 10 kişiden 6'sı Yahoo uygulamasını bildiğini belirtirken, 4'ü ise Yaani arama motoru hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtti.

Hangi arama motorunu kullanıyorsun?

Araştırmada Google kullanmayanlar arasından her 10 kişiden yaklaşık 5'i Yandex arama motorunu kullandığını belirtti. Arkasından ise yerli arama motoru Yaani geliyor. Kalanlar ise sırasıyla Yahoo, Duckduckgo, Bing ve diğer arama motorlarını kullanan kişilerden oluşuyor.

(NG Araştırma)