Virüsün pençesindeki Moskova

Virüsün pençesindeki Moskova

7 Aralık 2020 Pazartesi  |   MG Özel

Koronavirüs salgınının hayatımızı altüst bugünlerde ekranda öksüren, maskeli insanların yer aldığı bir film görünce ister istemez merakla izlemeye başlıyorsunuz. 

Netflix'te yer alan “To The Lake” (Epidemiya) dizisini izlerken bir yandan da “Salgın zamanı nasıl çekmeyi başarmışlar” diye merak etmekten duramıyorsunuz. 

Ama sekiz bölümlük Rus dizisi aslında 2018 yılında çekilmiş ve bir sonraki yılın sonunda Rusya'da, geçen ekim ayında ise diziyi bir buçuk milyon dolara satın alan Netflix platformunda yayınlanmış. 

Dizi, Moskova'yı etkisi altına alan öksürük ve gözlerin renk değiştirmesi belirtileriyle ortaya çıkan öldürücü virüsten kaçmaya çalışan bir grubun hikâyesini anlatıyor. Elektrik ve internet kesik, Moskova'ya giriş çıkışlar yasak, yağmacılar her yerde kol geziyor... Dizi boyunca salgının yayılmadığı kuzeydeki bir göl evine ulaşmaya çalışan grubun heyecan ve aksiyon dozu yer yer hayli yüksek maceralarını izlerken bir yandan da kahramanlar arasındaki çekişmelere ve bencilliklere tanık oluyoruz. Başrollerinde birinde kıskanç eski eşi oynayan Maryana Spivak, birkaç yıl önce ses getiren "Sevgisiz" filminde de karşımıza çıkmıştı.

Genel olarak kahramanların Rus toplumunun ortalamasını yansıttığını söylemek zor; çoğu Moskova'nın hali vakti yerinde kesiminden. Elbette Rus toplumuna ilişkin ipuçları ve çarpıcı detaylar serpiştirilmiş ama dizinin Rusya'yı anlatmak ya da propagandasını yapmak gibi bir amacı yok. Kahramanlar Rusça konuşmasa olayların dünyanın herhangi bir köşesinde yaşandığı bile düşünülebilir. Bu anlamda evrenselliği yakaladığı için platformdaki çok izlenen dizilerden biri olmayı başarmış.

Koruyucu giysili gaz maskeli korkutucu tipler, zırhlı araçlar, peş peşe ateşlenen otomatik silahlar ve yiyecek ya da benzin için birbirini öldüren insanlarla kısmen “Mad Max”i hatırlatan sahneleri de bulunan dizinin beşinci bölümü Rusya'da sansür iddialarının konusu olmuş. Diziyi Rusya'da yayınlayan Premier platformu, virüs bulaşmış insanları kurşuna dizen askerlerin yer aldığı bölümü yayından hemen iki gün sonra kaldırmış. Belli ki, yetkilileri rahatsız eden bu tartışmalı konu altıncı bölümün başında sivilleri öldürenlerin aslında iktidarı ele geçirmeye çalışan yasadışı silahlı gruplar olduğu bilgisi verilerek tatlıya bağlanmış. 

Sonuç olarak, aslında tesadüf olsa da, koronavirüs koşullarında yaşanabilecek olayları anlattığı duygusu uyandıran dizi başarılı ve izlemeye değer.

Etiketler:  Rusya