Veyis Ateş'e TGC soruşturması

Veyis Ateş'e TGC soruşturması

10 Haziran 2021 Perşembe  |   Günlük

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in, firari işadamı Sezgin Baran Korkmaz'ın sahibi olduğu Paramount Otel’de kaldığını iddia ettiği Habertürk spikeri Veyis Ateş’le ilgili Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) harekete geçtiği öğrenildi. 

Peker’in, ‘’Bodrum’da Sezgin Baran Korkmaz’a ait lüks Paramount Otel’de hakim, savcı, emniyet müdürü ve gazeteciler kaldı. Bunlardan biri de Habertürk spikeri Veyis Ateş’tir’’ çıkışı gündemi alt üst etti. 

TGC Tüzüğü'ne ve TGC Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'ne aykırı davrandığı gerekçesiyle Ateş hakkında TGC'ye çok sayıda şikâyet başvurusunun yapıldığı öğrenildi.

Bu başvurular üzerine toplanan TGC Yönetim Kurulu'nun Ateş hakkında disiplin soruşturması açılmasına ve bu nedenle savunmasının istenmesine karar verdiği, Medyaradar'a gelen duyumlar arasında yer aldı 

TGC, Sedat Peker’in FaceTime görüşmelerini paylaştığı Hadi Özışık’ı geçen ay oy birliğiyle üyelikten çıkarmıştı.

"Açıklama yapmıyor"

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, konuyla ilgili olarak köşesinde şunları yazdı:

Sevgili okurlar,

Birkaç günden beri Veyis Ateş meselesini sorup duruyorsunuz. 

Sizin kadar ben de meseleyi merak ediyorum. 

Grup yönetiminden aldığım bilgiler doğrultusunda Habertürk tarafındaki gelişmeleri size aktarayım. 

İlk gün, yani Sedat Peker, Veyis Ateş’in gazetecilik dışı ve gerek meslek, gerekse Ciner Grubu ilkeleri açısından kabul edilmesi imkansız iddiaları ortaya attığı an Habertürk yönetimi Veyis Ateş’ten konu ile ilgili bilgi istedi. 

Ateş’in “Bu iddialar tamamen yalan” demesi üzerine Ciner Medya Grubu olarak kendisinden bunu yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyurması istendi. 

Veyis Ateş’in bir açıklama yapmaması üzerine kendisi zorunlu olarak izne çıkarıldı. Ancak Veyis Ateş o gün yapacağını söylediği açıklamayı aradan 5 gün geçmesine rağmen hala yapmadı. 

Bu durumun grup açısından kabul edilebilir olmadığı çok açıktır.

(Medyaradar, Medya Günlüğü)