'Veyis Ateş istifa etti'

'Veyis Ateş istifa etti'

17 Haziran 2021 Perşembe  |   Günlük

Sedat Peker’in gündeme getirdiği iddialar ardından Sezgin Baran Korkmaz’la ‘şantaj’ olarak yorumlanan telefon görüşmesi ortaya çıkan Veyis Ateş, Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ’ı arayarak istifa ettiğini bildirdi. 

Ateş’in istifasının kabul edildiği öğrenildi. Sözcü’ye konuşan Kenan Tekdağ şunları söyledi: 

“Biraz önce Veyis Ateş aradı. “Daha fazla tartışmaların odağına girmemek ve yıpranmamak açısından savunma vermek yerine istifa etmeyi tercih ediyorum” dedi. 

Tekdağ, Sezgin Baran Korkmaz’dan 10 milyon euro istediği iddia edilen Ateş’in istifasını kabul etti. Ciner Medya Grubu, geçen pazartesi günü Ateş’ten savunmasını istemişti.

Suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker'in son zamanlarda gündemi meşgul eden açıklamaları arasında Ateş'in firari Korkmaz'ın otelinde ücretsiz konakladığı iddiası da yer aldı. Bunun üzerine gazeteci Fatih Altaylı Habertürk gazetesinde 14 Haziran'da yayınlanan köşe yazısında, Korkmaz'ın kendisini telefonla aradığını belirterek "Şantaj iddiaları, 10 milyon euroluk talepler, bir ekip adına aracılıklar" ifadelerini kullandı. 

Altaylı yazısında, Korkmaz'ın kendisine Ateş ile yaptığı telefon görüşmesinin kaydının bulunduğunu ve kaydı "ablası gibi sevdiği bir gazeteciye" dinlettiğini söylediğini de yazdı. 

Bunun üzerine gazeteci Sevilay Yılman, Korkmaz'ın sözünü ettiği telefon görüşmesinin kaydını dinlediğini açıkladı. Yılman kayıtta Veyis Ateş'in Korkmaz'dan, kendisinin Türkiye'ye dönmesini sağlayacak kişilere verilmek üzere 10 milyon euro istediğini, bu kişilere kefil olduğunu ve iş tamamlanana kadar paranın kendisinde kalacağını söylediğini ifade ettiğini aktardı. 

TGC de savunma bekliyor 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu da geçen hafta TGC üyesi Ateş'ten, "siyaset-mafya ilişkileri içinde adının geçtiği ve mesleğin itibarını sarsacak oluşumlar içinde bulunduğuna" yönelik şikayetler nedeniyle savunmasını istedi. 

TGC Yönetim Kurulu, 10 Haziran’da yaptığı toplantıda Ateş ile ilgili yapılan şikayetleri de değerlendirdi, toplantıda Veyis Ateş’in hakkında TGC Tüzüğü ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'ne aykırı davrandığı gerekçesiyle disiplin soruşturması açılmasına oy birliği ile karar verildi. 

Kararda "...Bu bildirgede yer alan, 'Gazetecinin doğru davranış kuralları, hak ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan tutum ve davranış içinde olmak', 'Gazeteci, çıkar ve nüfuz sağlayacak habercilikten kaçınmalıdır. Mesleğini gölgeleyecek, itibarını sarsacak türden oluşumlar içerisinde yer almamalıdır' hükümleri dikkate alınarak Veyis Ateş hakkında disiplin soruşturması açılmasına oybirliği ile karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı.  

TGC Tüzüğü gereği Ateş'in 10 gün içinde yazılı savunmasını göndermesi gerekiyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Veyis Ateş'in savunmasını aldıktan sonra üyelikten çıkarılıp çıkarılmayacağını karara bağlayacak. 

Daha önce, aynı gerekçe ile hakkında soruşturma yürütülen gazeteci Hadi Özışık üyelikten çıkarılmıştı. Sedat Peker, Özışık ile yaptığı bir telefon görüşmesinin kayıtlarını yayınlamıştı. 

(BirGün, Deutsche Welle Türkçe)