Vakıflar ve kazan

Vakıflar ve kazan

29 Ağustos 2019 Perşembe  |   Serbest Kürsü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ensar, Türgev ve Aziz Mahmut Hüdayi vakıflarına toplam 357 milyon liralık protokolü iptal etmiş ve “Bu milletin parası İstanbul halkına kullanılacaktır” demiş. Allah Allah niye öyle demiş acaba bu İstanbul belediyesi? 

Peki, yıllardır bu milletin parasına ortak olan bu vakıflara bakalım mı?..  

Eskiden, Aziz Mahmut Hüdayi (1541-1628) zamanında fakirlere sıcak yemek ve çorba dağıtılırmış Üsküdar dergahında. Tabii çorbalar nerede pişer, koca koca kazanlarda… İşte bu kazanlar ne hikmetse Topbaşların elinde imiş.  

400 yıllık kazanlar?.. Ve Aziz Mahmut Hüdayi’nin ismi kullanılarak 1979 yılında vakfı kurmuş Topbaşlar. Ahmed Hamdi Topbaş Kadir Topbaş’ın ağabeyi (Yönetim Kurulu Başkanı)… Abdullah Sert, A.Sabri Kefeli, Abdurrahman Topbaş, Adem Ergül ve Alican Tatlı yönetim kurul üyeleri. Yani bir çorba kazanı deyip geçmeyin… İşte o çorba kazanları ile sonra işin içinde din olunca insanların maddi ve manevi destekleriyle gıda kolileriyle fakirlere yardımlar başlamış. Günlük 2000 kişiye yemek ve aylık 5000 kişiye gıda kolisi ile ulaşılmış. Seçim zamanlarından çok iyi biliyoruz bu tür kolileri… Bugün ise Türkiye’nin dört bir yanında ve yaklaşık 100 ülkede faaliyet gösteren bir vakıf.  Başta Afrika ülkeleri Filistin, Suriye, Irak, Endonezya, Kamerun, Burkina Faso, Mali, Nijer, Nijerya, Fildişi, Tanzanya, Gabon, Çad, Sudan, Afganistan, Kırgızistan, Uganda, Bosna gibi Balkanlar, Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa ülkelerine destekte bulunuyorlarmış. Gıda yardımından tutun da su kuyusu açılmasına, cami, imam hatip, öğretmen okulları, kreşler, Kuran kurslarına kadar… Yurt dışı hizmetleri bunlar. 

Ayrıca hatırlarsanız faizi reddeden Nakşibendi tarikatı mensuplarından “Topbaş ailesi”  Albaraka Türk’ü faizsiz banka olarak kurmuştu, lakin “Panama Belgeleri”ne göre iki off-shore şirketle adları faizle basında yer almıştı... Belgelerde, parayı İsviçre bankalarına yatırdığı iddiası ortaya atılmıştı. Market zinciri BİM’in sahibi olan Topbaş ailesinden Mustafa Latif Topbaş, Forbes'un “En Zengin 100 Türk” sıralamasında 22. sırada yer almıştı. AKP’ye çok yakın olan, hatta partiye ‘Ak’ ismini verdiği söylenen aile, Türkiye’nin en geniş market zinciri BİM’in sahibi… 

Şimdi gelelim Ensar Vakfına… Hafızalarımızdaki Ensar vakfının evlerinde 9 ve 10 yaşlarında bulunan minicik 45 öğrenciye tecavüz edildiği ortaya çıkınca başta Karaman olmak üzere ülke çalkalanmıştı. Ensar Vakfının evlerindeki tecavüz skandalıyla ilgili “Bir kere olması karalamak için gerekçe olamaz” diyen o zamanın Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkındaki gensoru önergesinin görüşülmesi reddedilmişti. Gensorunun reddedilmesinin ardından, AKP’li vekiller sıraya girerek Ramazanoğlu’nun elini sıkıp, sırıtarak tebrik etmişlerdi… Tecavüzcü öğretmen tutuklanırken, Savcılık soruşturmayla ilgili olarak gizlilik kararı almıştı. 

Aile Bakanı'nın “Bir kere olması karalamak için gerekçe olamaz.” sözlerine ek skandal gafı ise “Tacize uğramış çocukları cezalandıracağız.” olmuştu.  

Ensar Vakfında 2001-2003 yılları arasında başkanlık yapan Rize İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı ve Kızılay Şube Başkanı 56 yaşındaki Mehmet Nuri Gezmiş, küçük yaştaki 2 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla 7 Ocak 2016’da tutuklanmıştı. 24 yıl 2 ay ceza alan ve halen Kalkandere Cezaevi’nde tutuklu bulunan Gezmiş hakkındaki detayı Gazeteport ortaya çıkardı. 

Ensar Vakfı 1979 yılında kuruldu. Kurucusu, 2011 yılına kadar başkanlığını da yapan Ahmet Şişman’dı. Ahmet Şişman bir dönem Yeni Şafak gazetesinin sahipliğini de yaptı. Ensar Vakfı kurucuları arasında yıllarca İBB Başkanlığı görevinde bulunan Kadir Topbaş’ın yanı sıra Feyzullah Kıyıklık,  Aziz Torun ve Ömer Dinçer gibi isimler bulunuyordu. 

Vakfın genel başkanlığını AKP İstanbul İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Cenk Dilberoğlu yürütüyor. Yardımcılığı görevinde ise Abdullah Gül’ün damadı Mehmet Sarımermer var. Ensar Vakfı’nın mütevelli heyeti üyeliğini de Ömer Dinçer’in oğlu ve Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın damadı üstlendi. Mütevelli heyeti üyeleri arasında Feyzullah Kıyıklık, Ahmet Misbah Demircan, Hilmi Türkmen de var… (Yalnız bugün itibarıyla internet sayfalarında mütevelli heyeti kısmında “Yapım aşamasında” diye bir not çıkıyor.) 

Ensar Vakfının asıl yükseliş tarihi 2012 yılı. Çünkü 16 Ağustos 2012 tarih ve Bakanlar Kurulunun 2012/3582 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan vakıf statüsüne alındı. Ensar Vakfının kardeş vakfı TÜRGEV gibi yükselmesinin tarihleri de benzer. Gülen Cemaati ile aralarının bozulması sonrası bu iki vakıf özellikle eğitimde cemaat alternatifi olarak projelendirildi. Mütevazı vakıf şimdi Türkiye’nin en zengin vakıflarından, toplantılarını bile Sheraton Otel’de yapıyor. 

Türgev ise daha yeni vakıf diğerlerine göre, 1996 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olduğu dönemde, onun öncülüğünde Üsküdar Kısıklı’da kurulmuş. O tarihte, İstanbul Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (İSEGEV) adıyla sadece İstanbul’da hizmet veren TÜRGEV 2012 yılının Ağustos ayında hizmet alanını Türkiye çapına yaymayı hedeflemiş ve ismini Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) olarak değiştirdi. Vakıf kurucuları arasında Erdoğan Bayraktar, ayrıca yönetim üyeleri arasında Esra Albayrak var.  

Bu arada ya taciz ve tecavüz edilen çocuklara ne oldu diye soracak olursanız, çoğu aile tecavüz dilekçelerini çekti. 10 erkek öğrenciye "cinsel istismarda" bulunan ve Ensar Vakfıyla bağlantısını itiraf eden tecavüzcü öğretmen Muharrem Büyüktürk'e 508 yıl ceza verildi. Büyüktürk'ün mahkemedeki son sözleri ise “Ensar da KAİMDER (Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği) de istediğini aldı, arada beni kurban ettiler” oldu. 

Bir yanda yoksul aile çocukları bir yanda ülkeyi yönetenlerin yaptıkları, kafalarındaki zihniyet… Bir yanda din duyguları sömürüleri, bir yanda akılların almayacağı bağış paraları…  

Ve bunlar sadece buz dağının görünen basına yansıyan yüzü, ya buz dağının görünmeyen yüzündekiler nedir acaba? 

Ne günlere kaldık… 


Kaynak:  

Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı  

Ensar Vakfı  

Türgev Vakfı  

Kimkurdu.com 

Gazeteport 

Cumhuriyet Gazetesi 

Birgün Gazetesi 

Mahmut Hüdayi