Ültimatomun süresi doluyor

Ültimatomun süresi doluyor

25 Ekim 2020 Pazar  |   Günlük

9 Ağustos'tan beri Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun istifasını ve seçimlerin yenilenmesini isteyen muhalefetin aralıksız protesto gösterilerine sahne olan Belarus'ta kritik bir hafta sonu bekleniyor. Muhalefetin yurt dışındaki lideri Svetlana Tihanovskaya, yönetime ültimatom vermiş, 25 Ekim'e kadar talepleri yerine getirilmezse ülke çapında genel grev başlatacaklarını duyurmuştu. 

Tihanovskaya, Lukaşenko'dan görevi bırakmasını, tüm siyasi tutukluları serbest bırakmasını, protestoculara karşı güç kullanımı ve yasadışı gözaltılara son verilmesini istemişti. 

Seçimlerde Lukaşenko'ya karşı kaybettiği ilan edilen Tihanovskaya, "İki aylık siyasi kriz yasadışı uygulamalar ve baskılarla geçti.  Artık yetti" demiş, talepler yerine getirilmezse genel grev örgütleyeceklerini, yılları bloke edeceklerini ve taraftarlarını devlet mağazalarından alışveriş yapmamaya çağıracaklarını söylemişti. 

Bu arada Lukaşenko'nun da katılımıyla pazar günü yapılması beklenen "büyük miting" ise koronavirüs salgınındaki artış gerekçesiyle iptal edildi. Pazar günü Minsk'te Lukaşenko yanlıları ve karşıtlarınının karşılıklı gövde gösterisi bekleniyordı. 

Bu arada Tihanovskaya, dün de yıl sonuna kadar yeni devlet başkanlığı seçimleri yapılması çağrısında bulundu. 

Danimarka ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Tihanovskaya, "AGİT Parlamenterler Meclisi temsilcileriyle önemli bir görüşme yaparak yeni seçimlere yönelik müzakerelere ve bu müzakerelerin organizasyonunda hangi ülkelerin yer alacağını konuştuk. Yeni seçimlerle ilgili müzakereler 2020 yılında başlamalı ve seçimler yıl sonunda yapılmalı" dedi. 

Sputnik'in haberine göre Kofod, Belarus'taki de dahil sivil toplumun desteklenmesi için Danimarka'da Yeni Demokrasi Vakfı'nın kurulacağını belirtti. 

Kofod, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Cesaretinden ve Belarus halkının sesini duyurmak için yaptığı fedakarlıklardan derinden etkilendim. Danimarka, özgür ve adil seçimler isteyen Belarus halkının güçlü bir destekçisi" ifadelerini kullandı. 

Tihanovskaya ise Twitter açıklamasında Kofod ile görüşmesi hakkında şunları söyledi:

"Bu sabah, Jeppe Kofod'la Belarus'taki durumu tartıştığımız bir görüşme yaptık. Sizin ve Danimarka halkının Belaruslulara gösterdiği dayanışma ve destek için teşekkürler. Ülkeniz, Belarus'ta demokrasi ve şiddetin sona ermesi için bizimle birlikte birçok adım atıyor." 

Belarus'ta 9 Ağustos'taki tartışmalı devlet başkanlığı seçimlerinden sonra Lukaşenko 6. dönem üst üste koltuğa oturmuştu. Ancak muhalefet Lukaşenko'nun seçimlerin geçersiz olduğu konusundaki ısrarını sürdürüyor.

(TürkRus.Com)