Ukrayna'da zamana karşı yarış

Ukrayna'da zamana karşı yarış

10 Temmuz 2022 Pazar  |   MG Özel

Willis Sparks'ın www.gzeromedia.com sitesinde yayınlanan "Ukrayna'da savaş ve zamana karşı yarış" başlıklı yazısının geniş özeti:

"Rus birlikleri Donbas’ı santim santim ele geçirirken Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının yavaşlayan bir eziyete dönüştüğü düşünülse de perde arkasında zamana karşı üç ayrı yarış sürüyor. 

Rusya'nın yarışı: Ruslar Ukrayna ordusuna üstünlük sağlasa da karşı taraftan gelecek kapsamlı bir saldırıya dayanabilmek için gereken insan gücüne acil ihtiyaç duyuyor. Putin seferberlik ilan etmeye yanaşmıyor ama hükümet silah altına alınacaklara göz kamaştıran maaşlar veriyor ve askere alma üst yaşını 40’dan 65’e yükseltiyor. 

Ayrıca Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna topraklarından da çok sayıda kişiyi ordusuna katmak için uğraştığı yolunda kanıtlar bulunuyor. Yeni askerlerin en kısa sürede eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Ruslar ele geçirdikleri Ukrayna topraklarını askeri ve siyasi olarak korumak için tahkimat yapıyor. Bunun anlamı ise, ağır bombardımana dayanabilecek savunma hatları kurmak, işgal topraklarında bağımsızlık ya da Moskova’ya katılım sağlayacak referandumlar düzenleyebilmek için yönetim merkezleri kurmak. 

Ukrayna'nın yarışı: Şu anda yavaş yavaş çekilen Ukrayna ordusunun Rus ilerleyişini durdurmak için önümüzdeki aylarda kapsamlı bir karşı saldırı düzenlemesi zorunlu. Eğer Rus ilerleyişi kasım ayına kadar tersine çevrilemezse ABD ve Avrupalı müttefiklerinin yardımı sürdürme konusunda isteksiz davranma ve Ukrayna ekonomisinin çökmesi riski var. Başarılı bir karşı saldırı için hassas Batı silahlarının yanı sıra bu silahların kullanılması için verilmesi gereken eğitime ve Ukrayna ekonomisini çökmekten kurtaracak büyük miktarda nakit paraya ihtiyaç var. Bunlar o kadar acil ihtiyaçlar ki bugün bile geç. 

Avrupa'nın yarışı: Ukrayna meselenin acil olmasının bir nedeni de Avrupalıların evlerini ısıtmak ve sanayide kullanmak için gereken Rus enerjisinden yoksun bir kışa hazırlanmak için zamana karşı yarışmak zorunda olması. Özellikle Rus doğal gazına hâlâ büyük oranda bağımlı olan Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya zor kararlar vermek zorunda. Euroasia’dan Naz Masraff, “Eğer Rusya gaz ihracatının tamamına yakınını keserse Almanya önümüzdeki kış ısınma talebini karşılamakta zorlanabilir, bazı sanayi kollarına arzı kısabilir ve tüketicileri zor durumda bırakacak kararlar almak durumda kalabilir” diyor. 

Bu hayali bir korku değil. Teknik sorunları gerekçe gösteren Rus Gazprom haziran ayında Almanya’ya gaz akışını yüzde 60 azalttı. Alman hükümeti ise haklı olarak bunu Avrupa'nın Rus enerji ithalatını durdurma planlarının hızını kontrol edemediğini hatırlatan bir uyarı mesajı ve gözdağı olarak algıladı. 

Bu nedenle Almanya diğer kaynaklardan gaz bularak depolarını doldurma planlarını daha da acil hale getirdi. Ayrıca, kömürle enerji üretimini artırdı ve sanayiyle tüketicilere daha az enerji kullanma çağrısında bulundu. 

Bu üç yarışın sonu Rusya ve Ukrayna savaşı bitirmek için masaya oturduğunda Ukrayna haritasının nasıl şekilleneceğini belirleyecek. 

Ama o gün yakın değil çünkü savaşan taraflar hâlâ kazanabileceklerine inanıyor, Moskova ve Kiev’in hangi sonucu zafer olarak göreceği ise meçhul. 

Kış ayları oyunu değiştirinceye kadar saat çalışmaya devam edecek. "
 

Etiketler:  Rusya