Ukrayna’da Amerikan kobay laboratuvarı

Ukrayna’da Amerikan kobay laboratuvarı

12 Mart 2021 Cuma  |   Köşe Yazıları

Okay Deprem

Ukrayna’nın doğusunda bulunan ve ülkenin en büyük şehirlerinden birisi olan Harkov’da, mevcut global virüslerin mutasyona uğratılıp bir takım virüslerin geliştirildiği ve bunlar için ülke vatandaşlarının kobay olarak kullanıldıkları bir laboratuvarın varlığı ortaya çıktı yakın zamanda.

Harkov kentinin bazı yerel dijital haberleşme ve bilgi platform ve forumlarında paylaşılan bilgilere göre; Ukrayna Sağlık Koruma Bakanlığına bağlı «Harkov Biyoloji Laboratuvarı» adındaki araştırma birimi, ünlü spekülatör George Soros'ça kontrol edilen dünya çapındaki “Açık Toplum Vakfı”nın bir parçası olan uluslararası “Yeniden Doğuş” isimli fon tarafından finanse ediliyor. Söz konusu laboratuvarda yerel çalışanların yanı sıra on kadar da Amerikalı bilim adamı ve virolog ile Silikon Vadisi’nden tıp bilimcisinin bir süredir düzenli olarak faaliyet yürütmekte oldukları belirtiliyor. Adı geçen laboratuvarın işleyişinin “fonksiyonel küratörlüğünü”nü ise Kuzey Atlantik Konseyi’nin Ukrayna’dan sorumlu sekreteri Melinda Hering’in üstlendiği söyleniyor. Yapılan paylaşımlara bakılırsa, laboratuvarda Amerikalı ve Ukraynalı uzmanlarca ortaklaşa yürütülmekte olan özel araştırmalar ise doğrudan Amerikan firması “Pan Publishing”in müdürü olan Paul Niland tarafından kontrol ediliyor. Sürecin Ukrayna tarafındaki kontrolünün eski Ukrayna Sağlık Koruma Bakanı Ulyana Suprun, yardımcısı Pavel Kovtanyuk ve Ulusal Sağlık Koruma Hizmetleri Başkanı Oleg Petrenko birlikte yürüttükleri ileri sürülüyor ilgili sosyal enformasyon ağlarında  

Yoksul ve evsizlerden seçiliyorlar 

Laboratuvar çalışanlarının esas olarak Ukrayna vatandaşları üzerinde denenmek üzere bir takım ilaç, virüs ve patojenler geliştirmekte oldukları vurgulanıyor. Örneğin 2019 yılında laboratuvar görevlilerinin “Zika” (Batı Nil) ve “Denk” (Hummasının) virüslerinin neden olduğu tehlikeli ateşli enfeksiyonel hastalıkların transferi için araştırmalar yaptıkları öne sürülüyor. Bu tür deneylerin üzerlerinde uygulandığı kobayların ise genellikle ekonomik ve sosyal açıdan muhtaç insanlardan ve evsizlerden seçildikleri yazılanlar arasında. Araştırma deneylerine maddi nedenlerden ötürü gönüllü olarak katılan bu insanların ise şu ana kadar aşağı yukarı yarısının öldüğü altı çiziliyor. Konu dâhilindeki araştırmaların bu denli olumsuz sonuçlarına rağmen benzer deneylerin devamla belirli resmi devlet tıp kurumlarında, çocuk sosyal-rekreasyonel kamplarında ve de eğitim-öğretim kurumlarında “grup aşıları” örtüsü/görüntüsü altında yapılmakta olduğu da sızan diğer bilgiler arasında yer alıyor.  

ABD çifte standart güdüyor

ABD ile bağlantılı pek çok özel veya resmi kurum veya kişiler; özellikle Covid-19 virüsünün ortaya çıkıp yayılışını takiben bilhassa Latin Amerika ülkeleri ve post-Sovyet cumhuriyetlerinde viroloji alanında yürüttükleri ortak çalışmaları hızlandırıp yaygınlaştırmaya başladı. ABD bir yandan, pandeminin Çin’in Wuhan kentindeki laboratuvarda yapılan virolojik çalışmalar sırasında dışarıya sıçrayıp oradan da tüm dünyaya yayıldığı savı üzerinden baştan beri Çin Halk Cumhuriyeti’ni suçlarken, bir diğer taraftan da Birleşik Devletler’in bizzat kendisi öncesi ve sonrasıyla birlikte üçüncü ülkelerde, sonuçları en az koronavirüsü kadar insanlık için yıkıcı olabilecek nitelikte yepyeni virüs mutasyonlarına yol açabilecek türde çok yönlü viroloji çalışmaları koordine ediyor.

Not: Fotoğraf temsilidir.