'Ukrayna Donbass'a topyekûn saldıracak'

'Ukrayna Donbass'a topyekûn saldıracak'

6 Aralık 2021 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Okay Deprem, Donetsk/Donbass 

Son aylarda Ukrayna’nın güneydoğusunda bulunan Donbass’ta ciddi bir askeri hareketlilik yaşanıyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (VSU), Donbass’ın tek taraflı bağımsız cumhuriyetlerinden birisi olan Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) ile olan "de facto" (fiili) sınır hatlarına ciddi boyutta askeri tedarikini sürdüredururken, bir yandan da söz konusu cumhuriyeti dört bir koldan vurmaya aralıksız devam ediyor. Minsk Antlaşması’na göre tarafsız alan ilan edilen “Gri Bölge”de ilk kez ekim ayının sonlarında Türkiye yapımı “Bayraktar” marka silahlı insansız hava aracının (SİHA) kullanılmasıyla tansiyonun üst seviyelere tırmandığı cumhuriyetin enformasyon bakanlığının iki numaralı ismi, aynı zamanda daha önce DNR Halk Ordusu spikerliği/basın sözcülüğü görevini yürütmüş olan, aslen Kiev kökenli olan Danil Bessonov ile yüksek gerilimin canlılığını koruduğu bölgede ve Ukrayna’daki son durumu kısaca konuştuk...        
 

 

-VSU’nun bir süre önce Donbass’ta, Türkiye’den almış olduğu silahlı insansız hava aracını (SİHA) kullanmak suretiyle DNR’e ait bir askeri aracı etkisiz hale getirmesi İkinci Minsk Anlaşması’nın aynı anda iki maddesinin ihlali anlamına mı geliyor? 

-Ukrayna Donbass meselesini güç yoluyla çözeceğini, çözmek istediğini artık saklamıyor, açıktan ilan ediyor hatta. Ancak aynı Ukrayna yakın zamana kadar bu niyetini bu kadar alenen dillendirmez, dolaylı yollar ve demeçlerle açığa vururdu ancak. 4 Kasım’da Ukrayna’nın yeni savunma bakanı Reznikov atandı. Aynı Reznikov vakti zamanında, “Bize Donbass’ta insan değil, bölge lazım; varsın insanların tümü Donbass’tan göç etsinler, orayı terk etsinler; bize esas lazım olan toprak” cümlesini sarf etmiş birisi. Nitekim bu yılın temmuz ayında atanan Ukrayna’nın yeni genelkurmay başkanı da çok benzer açıklamalar yaptı geçen aylarda. Bu arada, eski genelkurmay başkanının ani ve beklenmedik biçimde görevden el çektirilmesinin temel sebebinin, onun görev döneminde silahlı Bayraktarların kullanılmaması olduğuna dair iddialar var. Kiev Rejimi’nin Kırım ve Donbass konularında en yetkili simaları da, Minsk Protokolü’nün artık geçerli olmadığını alenen ifade ediyorlar.  

-Son iki – üç ayda bölgedeki savaş halinde ciddi bir yükseliş olduğu gözleniyor. Donbass’taki son duruma dair neler söyleyeceksiniz?  

-Benim görüşüme göre, Ukrayna her şeyden önce Rusya’yı aşağılamaya çalışıyor. “Bakın biz sizin vatandaşlarınızı hedef alıyoruz (Donbass’ın de facto bağımsız cumhuriyetlerinde hâlihazırda yüz binlerce kişi Rus vatandaşlığına geçmiş durumda), onları bombalıyoruz. Siz ise bu durum karşısında hiçbir şey yapamıyorsunuz” demeye getiriyor açıkçası. Bana kalırsa Ukrayna Ordusu eninde sonunda topyekûn bir saldırıda bulunacaktır, bu artık kesin gözüküyor. Objektif olmak gerekirse Ukrayna tarafı gelinen noktada askeri açıdan bizden (Donbass cumhuriyetlerinden) kat be kat üstün durumda. Rusya olmaksızın onlarla baş etmemiz çok zor. Gene de Rusya Federasyonu öyle bir durumda her hâlükârda devreye girecektir.  

-Yakın zamanda Rusya’nın Ukrayna sınırına çok yakın noktalarda kayda değer miktarda askeri yığınak yaptığına ilişkin uydu görüntüleri oldukları iddia edilen görseller yayınlandı kimi Batı medya organlarınca. Sizce bu iddialar ne derece doğru? 

-Evet, bazı bir takım Amerikan televizyon kanallarında paylaşılan söz konusu resimlerin, aslında Ukrayna sınırından Rusya’nın içlerine doğru en az 300 km. mesafede bulunan bölgelerin hava görüntüleri olduğu ortaya çıktı. Yani bu noktada yeni bir Amerikan–Batı görsel kurmaca oyunu ile karşı karşıyayız.  

-Peki bu iddialar niçin tam da bu dönemde ileri sürülüyor sizce? 

-Çünkü Ukrayna silahlı birlikleri, Ukraynalı askerler Rus Ordusu’ndan çok korkuyor. Olası bir Rus müdahalesini veya karşı saldırısını oldukça muhtemel görüyorlar şimdilerde. Bundan dolayı da genelkurmay başkanı aklı sıra askerlerine moral vermek suretiyle onları sakinleştirmeye gayret ediyor.  

-Peki, bu sırada Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin tutumu ne yönde? 

-O ise tam tersi yönde açıklamalarda bulunmayı sürdürüyor. Zelenski şu aşamada Amerika Birleşik Devletleri ne derse desin onu anında kabullenen bir pozisyonda. Yapıp ettiği, Amerikalı yetkililerin devam eden mesele hakkındaki demeç ve görüşlerini tekrarlamaktan öteye gitmiyor esasen.  
 

Danil Bessonov (solda)-Okay Deprem

 

-Ukrayna’nın beklenen topyekûn saldırısının artık kaçınılmaz olduğunu belirtiyorsunuz. Bir diğer taraftan ise ülkede, tarihinde hiç olmadığı raddede bir enerji krizinin yaşanmakta olduğunu seyrediyoruz. Ukrayna gerçekten de bu işe bir kez girişirse şayet, bunu nasıl sürdürebilecek ve en önemlisi de sonunu nasıl getirebilecek size kalırsa? 

-Ukrayna’daki büyük çaptaki enerji krizi, aynı zamanda devasa ekonomik kriz ülkede bu açıdan kimsenin umurunda değil gibi. Ülke öyle bir durumda ki düşünün, tam 13 sene önce kapatılan kumarhanelerin çok yakında yeniden yasal hale getirilmesi için hazırlıklar yapılıyor şu sıralarda. Bu kurumlar ilk dört sene boyunca beş kuruş vergi dahi vermeyecek. Diğer taraftan toprak meselesi var. Köylü ve çiftçilerin çoğunluğu işledikleri, çalışmakta oldukları topraklarını kiralar durumdalar. Hem olağanüstü artan maliyetler hem de toprakların giderek büyük ve yabancı firmalarca kapatılması onları korkunç bir darboğaza doğru sürüklüyor. Öte yandan getirilen yeni vergi sisteminde vatandaşlar doğal gazın kendisi için olduğu kadar, nakil-transfer maliyeti için de para ödemek zorunda kalacaklar. Buna yakın sayılabilecek bir örnek hiçbir zaman yaşanmamıştı ülkede.  

-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den başlamak kaydıyla, eski Başbakan Dmitriy Medvedev’den Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a kadar; en üst mertebedeki Rus politikacıların son dönemki açıklamalarına bakıldığında, Ukrayna’ya karşı politik ve diplomatik üsluplarını mühim oranda değiştirdiklerini gözlemliyoruz. Örneğin bir Lavrov kalkıp Kiev idaresi ile ilgili olarak “Neo-Nazi, Banderist” gibi ifadeleri pekâlâ kullanabiliyor son bir iki yıl zarfında. Çok benzer bir tonu Medvedev’in konu bağlamındaki son açıklamalarında da görüyoruz. Tüm bunlara da NATO’ya henüz resmi olmasa da fiilen üye olmuş gözüken bir Ukrayna resmi ekleniyor. Bütün bunlar ne anlama geliyor size göre? 

-Size samimi bir şey söyleyeyim mi; ben artık Ukrayna halkı için hiçbir şekilde üzülmüyorum. Gene de görüyorsunuz, Putin her şeye karşın Ukraynalılara bir şans daha veriyor. Hatırlarsanız, Rusya Ukrayna’daki kritik durumu da gözeterek en son bir ilave gaz sevkiyatında daha bulundu. Dahası Rusya Federasyonu, Ukrayna rejimine karşı toplu bir ambargoyu halen hayata geçirmiş değil. Ukrayna Rusya ile bugüne kadar yaptığı ikili ticari anlaşmaların maddelerini pek çok defa ihlal etmiş, onlara uymamış bir devlet.  

-Rusya’nın muhtemel bir karşı saldırısında, bir diğer ifadeyle müdahalesinde Ukrayna Ordusu’nun tam olarak ne derece direnebileceğini, ne kadar direnç gösterebileceğini düşünüyorsunuz? 

-Öyle bir durumda VSU’nun önemli bir kısmı silahlarını bırakacak ve birliklerini terk edecektir. Hatta sizinle şu samimi paylaşımda da bulunabilirim ki, benim gönlümden geçen Rusya’nın müdahil olması yani Ukrayna’ya girmesi ve ülkenin tamamını alması yönünde. 
 

Lugansk-Donetsk

 

-Peki Donbass’taki insanların ne kadarı böyle bir senaryona, ihtimale destek veriyor sizin görüşünüze kalırsa? Yani Rusya’nın Donbass vesilesiyle Batı’ya doğru düzenli ordusu ile müdahale edip Ukrayna’nın içlerine ilerlemek suretiyle en azından bir süreliğine ülkenin bir kısmında veya tamamında kontrolü sağlaması şıkkına?..  

-Buradaki insanların artık hatırı sayılır bir nispeti bu olasılığı destekliyor, bunu bekliyorlar açıkçası. Ancak Donbasslıların şöyle bir tutum farklılığı var ki o da; Rusya öyle bir düzenli savaş durumunda Ukrayna’nın bütününde bir şekilde kontrolü sağlar ise, yani haritalar yeniden değişir ise Batı Ukrayna’nın kesinlikle alınmaması, dışarıda kalması yönünde. Donbass halkının çoğunluğu Batı Ukraynalılar ile bir daha bir arada yaşamak istemiyor.  

-Ukrayna’nın Donbass dışında geri kalanında yaşayanların bu meseledeki, yani ilerde Ukrayna’da değil de Rusya çatısı altında yaşamak hususundaki pozisyonları nedir sizin fikrinize göre? 

-Bana kalırsa yüzde ellisine yakını, yani aşağı yukarı yarısı Rusya’ya katılmayı istiyor, bunu arzu ediyor. Gene de malum, bu süreç gerçekleşmeye doğru ilerlerse bile çok zorlu ve uzun bir geçiş aşaması olacak muhakkak.     

-Son olarak Donbass’ın bağımsız yapılarının Rusya ile olan fiili entegrasyon süreci ile ilgili eklemek istediğiniz şeyler var mı? 

-Biliyorsunuz Donbass firmaları yakında Rusya’da yasal olarak serbest faaliyet yürütür duruma gelecek. Donbass menşeli şirketlerin önlerindeki engeller kaldırıldı böylelikle henüz kısa bir süre önce.  
 

Etiketler:  Rusya