UEFA'da 'mafya' düzeni

UEFA'da 'mafya' düzeni

24 Mayıs 2019 Cuma  |   Mentor

Yazı yazmaya niyetleniyorsun, olmuyor çünkü yazarken kulak misafiri olarak bir ekonomi kanalını dinliyorsun. Sonra dinlediğin şeylerin güya gazeteciler tarafından söylenmesinden büyük utanç duyuyorsun. 

Böyle şeyleri yazmayı da konuşmayı da sevmem ama Türkiye'de spor ekonomisini de, spor hukukunu da bilen medya mensubu yok, hiç kusura bakmasınlar, en iyileri benim. 

Düşünün, ben amatörce ve sadece hobi olarak yazarken, onlar bilgimin yüzde birine sahip olmadan gazetecilik yapıyorlar, utanç verici. UEFA ödül parasından KAP'ta açıklanan mali bilgilere her söyledikleri ama her söyledikleri yanlış. 

Konumuz bu değil...  

Bir gün bile geçmiyor ki;  Fenerbahçe'nin UEFA'da hukuka değil paraya yenildiği ortaya çıkmasın. 

Türkiye'de Digiturk'ün (Beinsports) sahibi olan PSG Başkanı ve UEFA İcra Kurulu üyesi Fransa'da resmen rüşvet vermekle suçlandı, ayrıca İsviçre'de rüşvet verdiği iddiası ile soruşturuluyor. 

İki ülkenin savcılığı tarafından "rüşvet vermek"le suçlanan Al-Khalefi halen UEFA İcra Kurulu üyesi ve kimse onu men etmeyi veya yargılamayı falan düşünmüyor ama Fenerbahçe hemen men edilmişti. UEFA çok adil bir kurumdu ya, o yalanları atanlar öyle olmadığını bildiğimizi anlasınlar diye yazıyorum. 

Bir de ligimizin naklen yayıncısı Beinsports. 

Elbette herkes suçluluğu ispatlanana kadar suçsuzdur, sadece Fenerbahçe suçlu olmasa bile suçlanır, ülkenin düzeni böyle. 

UEFA kirli bile değil, mafya düzeni olan bir kurum adalet sistemi falan da yoktur, spor hukuku denilen şey de parayı basanın sonucu aldığı yerlerdir. 

Nasıl basılıyor bu para? 

Çok basit UEFA ve FIFA kurullarında görev yapan aynı zamanda avukatlık yapan insanlar buluyorsunuz, sonra bu insanlara çeşitli nedenlerle yüksek vekalet ücretleri ödüyorsunuz, o da sizin gönüllü elçiniz oluveriyor. Elbette bu ispatlanamaz ve  avukat-müvekkil gizliliği koruması altında, kimseyi suçlamıyorum ama çıkar çatışması da çok açık. 

Aslında bunu öğrenmenin yolu çok basit: 3 Temmuz sürecinde hangi kulübümüz hangi avukata ne kadar ödeme yapmış ve bu avukatların UEFA ve FIFA ile ne ilişkisi varmış, açıklasınlar öğrenelim. 

Açıklayamazlar.  

Kısacası dostlar; Fenerbahçe şike yapmadı rakipleri UEFA'da şike yaptı, yapmadık diyorlarsa hangi kulüp hangi avukata kaç para ödedi, açıklasın da öğrenelim.