UEFA sorumluluktan kaçamaz

UEFA sorumluluktan kaçamaz

7 Haziran 2021 Pazartesi  |   Mentor

Mentor

Fenerbahçe beraat etti ya şimdi yeni gündem UEFA ve CAS kararı... Bir de işin içine İsviçre Federal Mahkemesi'ni (İFM) koyuyorlar ki tam garanti olsun! Elbette bunlar Fetö taktikleri ve biz Fenerbahçe olarak buna alışığız. 

En önemli yalan, "yargı kararı ne olursa olsun UEFA dosyası tekrar açılmaz..." Aslında cahilce bir yaklaşımla "UEFA, CAS ve İFM" diyorlar ki yanlış çünkü CAS ve İFM temyiz merci, dosyanın açılıp açılmayacağına karar veremez. UEFA verir, dosyayı açar veya açmaz ama CAS ve İFM sadece bu kararın doğru veya yanlış olduğunu sorgulayabilir. 

Bakalım UEFA ne diyor (UEFA Disiplin Talimatı Madde 53 Sayfa 31):

"Kapanmış bir dava ile ilgili yeni bir delil ve gerçek ortaya çıkarsa dava talep üzerine yeniden açılabilir. Yeniden açılma talebi yeni durum ortaya çıktıktan 14 gün sonra yapılmalıdır ancak şike ve doping davalarında bu süre geçerli değildir." 

"Kumpas Mahkemesi" Fenerbahçe'ye karşı iftira ve  resmi evrakta sahtecilik suçu işlendiğine hükmetti. Zaten iddianamede telefon konuşmalarının kağıda dökülürken manipüle edildiği bir polis memuru tarafından açıkça ifade edilmişti. (Konuya ilişkin önceki yazılarımda detaylar var.)

Mahkeme tarafından hüküm altına alınmış iftira ve resmi evrakta sahtecilik "yeni delil"dir ve UEFA bu davayı yeniden incelemek zorundadır. 

Bir başka yalan da, "Kumpas olması önemli değil, önemli olan konuşmaların gerçek olması. UEFA yasa dışı elde edilmiş delilleri kullanabilir..." Bu ifade doğru ama eksik çünkü UEFA "sahte, üretilmiş, manipüle edilmiş delil kullanamaz." Yani dosyanın tamamını oluşturan "tape"lerin hepsi mahkeme kararı ile "sahte", UEFA yargılamayı yeniden yapıp Fenerbahçe'yi aklayacaktır çünkü "tape" dışında delil yok. 

Bir başka konu: "UEFA ve CAS bu davada hiçbir davada kullanmadıkları bir delil standardı kullandılar."

Normalde UEFA şike ve doping dosyalarında "standard of proof" delil standardını kullanır yani" şüpheye yer bırakmayacak deliller" kullanmak zorundadır ama ilk defa Fenerbahçe davasında daha hafif bir delil standardı olan "olasılıklar dengesini" kullandı. Bu standart daha zayıf ve sübjektif bir standart ama CAS bunu UEFA'nın bu davada delil toplama gücü olmaması nedeniyle aldığını açıkladı. Yani bizzat CAS ve UEFA Fenerbahçe davasındaki delilerin yetersiz olduğunu kabul etti ki şimdi o deliller sahte çıktı. Sırf bu yüzden UEFA Fenerbahçe yöneticilerine ceza verme cesaretini gösteremedi çünkü o zaman olay disiplin davasından çıkar, kişisel hak özgürlüklere girerdi ve İFM dosyayı paramparça eder, Fenerbahçe kararı da düşerdi. 

Gerek kumpas davasında, gerekse Ergenekon gerekçeli kararında Trabzonspor'un Fetö avukatlarına himmet yani rüşvet verdiği karar altına alındı. Yani Fenerbahçe'ye kumpas kuran Fetö suç örgütü Trabzonspor'dan rüşvet almıştı. Spor hukuku gözüyle bakınca Trabzonspor'un bu suç örgütü tarafından korunmuş olması da mümkün. Yani Fenerbahçe derken Trabzonspor'un kendisini yeni bir yargılamada bulması da olasılıklar dahilinde olabilir. 

Kısacası Fenerbahçe'nin UEFA ve CAS'daki davası her hâlükârda yeniden açılacak ve aklanma dışında bir sonuç çıkması mümkün değil; zaten dosyadan tapeler çıkınca delil hatta dosya kalmıyor. 

Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) birkaç kez TFF'yi "bağımsız yapısı olmadığı için" mahkum etti. Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu dosyası gün bekliyor; kesin olarak AİHM'nin onların lehine karar vereceğini düşünüyorum çünkü emsal kararları var, bu durum da UEFA'yı köşeye sıkıştıracaktır. 

Tazminat konusu çok öngörülebilir bir şey değil çünkü hukuk soyut bir kavram ama bu kadar güçlü gerekçeler Fenerbahçe'nin tazminat almasını sağlayacaktır. Akla, "UEFA'nın ne suçu var senin ülkende yargı hata yapmış onlar tazminat ödemeli" düşüncesi gelebilir ama bu yanlış olur çünkü UEFA tarihi boyunca ilk defa bu olayda standart uygulamaların dışına çıkıp "delil standardını" düşürdü ve adeta ceza vermek için özel çaba harcadı, bu yüzden sorumluluktan kaçamaz...

https://documents.uefa.com/v/u/ZNsWJsRSmOuSS2Ql_y8~qQ 

Etiketler:  Futbol