'Uçuş yasağı kararı siyasi'

'Uçuş yasağı kararı siyasi'

25 Mayıs 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın Türkiye'ye charter uçuşları durdurma kararında son bir haftaya girilirken iki ülkede de turizm sektörü yasağın devam edip etmeyeceği sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor 

Artan koronavirüs vakalarını gerekçe gösteren Moskova, 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında charter seferleri durdurmuştu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'la Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçen hafta Rusya'ya giderek temaslarda bulundu. Yasağın 30 Haziran'a uzatıldığı yönünde Rus medyasında çıkan haberler resmen doğrulanmadı ve Rusya henüz bu konuda hiçbir açıklamada bulunmadı. 

1 Haziran tarihi iyice yaklaşırken Rus turizm çevreleri de, yasak kararının aslında siyasi olduğunu düşünmeye başladı. Medya Günlüğü'nün konuştuğu Rusya Tur Operatörleri Birliği'nden (ATOR) bir yetkili, "Açıkçası Türkiye'nin ne zaman açılacağının tahmin etmek çok çok zor. Her an her şey olabilir. Biz umutluyuz. Rusya'da çok sayıda turizmci kararın siyasi olduğuna inandığı için her an her şey olabilir diyorum" diye konuştu. 

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Rus siyasi uzman da, "Nisan ayında Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski'nin ziyareti öncesi Rusya, Türkiye uçuşlarının durdurulup durdurulmayacağına en kısa sürede karar verileceğini açıkladı. Aslında bu, Türk tarafına mesajdı. Ama Zelenski'nin ziyaretinde Moskova'nın hoşuna gitmeyen açıklamalar yapıldı. Oysa Ukrayna meselesi Rusya için çok hassas” dedi. 

O tarihlerde Rus NTV televizyonun popüler "Mesto Vstreçi" (Buluşma Yeri) siyasi tartışma programında ünlü sunucu Andrey Norkin açıkça, "Türkiye'yi Ukrayna konularındaki açıklamalarından dolayı Rus turistlerle cezalandırabiliriz” demişti. 

Ayrıca, yine o tarihlerde Kommersant gazetesi yazarı Dmitri Drize de şunları yazdı:

"Pek çok kimse turizmde olayların bu boyuta gelmesini siyasete bağlıyor ve Erdoğan'ın cezalandırılması gerektiğini söylüyor. Elbette uçuşlar koronavirüs kaynaklı tehlike nedeniyle iptal edilmedi. Zaten çok sayıda politikacı ve kamuoyunun bir kesimi Türkiye uçuşlarının durdurulmasını istiyor. Erdoğan, doğrudan Putin'e, Rus misafirlerden yoksun kalmak istemediklerini söyledi çünkü ülkesinin ekonomik durumu pek iyi değil." 

Rus yetkililer kararın siyasi olmadığında ısrar etse de, son günlerde Moskova'dan Ankara'ya verilen mesajların tonundaki sertleşme dikkat çekiyor.

Örneğin geçen hafta Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Kırım'la ilgili açıklamalarına tepki göstererek, Ankara'nın etnik azınlıkların savunucu rolünü oynamasını "çok şüpheli" bulduklarını bildirdi. Zaharova, "Türkiye'de etnik, dilsel ve dini nitelikli çözülmemiş sorunlar var. Ankara ile karşılıklı iş birliği kurabileceğimiz ve ortak çabalar sergileyebileceğimiz çok sayıda konu, sorun ve alan mevcut. Bu tür işbirliğinde deneyim sahibiyiz, gelin bunu kullanalım ve bu tür şeylerle uğraşmayalım" dedi.

Son olarak, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Argumentı i Faktı dergisine, “Ukrayna ilişkileri konusunda Türk meslektaşlarımıza, durumu itinalı bir biçimde analiz etmelerini, Ukrayna’nın militarist düşüncelerini desteklemeyi bırakmalarını her düzeyde tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

TV'de sağlık programları da yapan ünlü doktor Aleksandr Myasnikov'un ise, sosyal medya sayfasında sık sık, "Türkiye'ye uçuşların durdurulması koronavirüsle mücadele bağlamında anlamsız" demesi dikkat çekiyor.

Etiketler:  Rusya