Uçuş mu başlıyor müzakere mi?

Uçuş mu başlıyor müzakere mi?

15 Temmuz 2020 Çarşamba  |   Günlük

Anadolu Ajansı (AA), Rusya'nın Türkiye ile karşılıklı uçak seferlerini hemen başlatma kararı aldığını ileri süren bir haber yayınladı.

Ajansın haberi şöyle:

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde normalleşme dönemine girilmesiyle atılan adımlar kapsamında 11 Haziran itibarıyla 31 ülkeyle seferlere başlandığını hatırlatarak, 'Bugün itibarıyla Rusya ile de uçuşların başlatılması konusunda mutabık kaldık' dedi. 

Karaismailoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın sebebiyle durdurulan yurt dışı uçuşların 11 Haziran itibarıyla bazı ülkeler için başlatıldığını anımsattı. 

31 ülkeyle seferlere başlandığını belirten Bakan Karaismailoğlu, "Bugün itibarıyla Rusya ile de uçuşların başlatılması konusunda mutabık kaldık." ifadesini kullandı."

AA'yı kaynak gösteren pek çok Rus sitesi de "15 Temmuz'da uçuşlar başlıyor" başlığıyla haberi duyurdu.

Ancak, Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov'un RİA Ajansı'nda yer alan açıklamasındaki bir nüans dikkati çekiyor. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında pazartesi günü yapılan telefon konuşmasında iki ülke arasındaki hava ulaşımının karşılıklı olarak başlaması konusunu ele aldığını söyledi.

Peskov, iki liderin, uçuşların başlamasıyla ilgili olarak ilgili kuruluşlara müzakerelere başlama talimatı verdiğini belirtti. 

Bu sözlerden, uçuşların başlamasından çok uçuşların başlamasıyla ilgili görüşmelere geçilmesi kararı alındığı ortaya çıkıyor.

TürkRus.Com sitesine göre de, Moskova'da THY uçuşlarının yapıldığı Vnukovo Havalimanı basın merkezinden RNS Radyosu'na konulan bir yetkili, "THY'nin uçuşlarının ne zaman başlayacağına dair kesin bir tarih olmadığı, uçuş planı konusunda müzakere sürecinin devam ettiği" bilgisini verdi.

Koronavirüs salgını üzerine Rusya 27 Mart'ta sınırlarını kapatma kararı almıştı. THY, Rus tarafına uçuşlara 15 Temmuz'da başlama önerisinde bulunmuştu.

THY'nin web sitesinde, Moskova'ya 1 Ağustos'tan itibaren haftada 14 uçuş, St. Petersburg'a 2 Ağustos'tan başlayarak haftada 5 uçuş, Kazan'a Ağustos'tan itibaren haftada 3 uçuş, Rostov'a 3 Ağustos'tan başlayarak 4 uçuş, Krasnodar ve Soçi'ye ise 5 Ağustos'tan itibaren 3 uçuş  yapılacağı bilgisi yer alıyor.