'Uçağın intikamı sonuna kadar alındı'

'Uçağın intikamı sonuna kadar alındı'

5 Kasım 2021 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Ünlü Rus gazeteci ve televizyon sunucusu Vladimir Solovyov, 24 Kasım 2015'te Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle Moskova'nın Türkiye'den intikam aldığını ileri sürdü. 

Rus devlet kanalı Rossiya-1'de canlı yayınlanan programında konuşan Solovyov, Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginliğe değinirken, program konukları Ukraynalı siyasi uzmanlara 2015 yılında yaşanan uçak krizini de hatırlatarak şunları söyledi:

"Türkler düşürülen uçak için özür diledi. Öldürülen kahraman pilotumuzun naaşını törenle geri verdi. Daha sonra Türkiye'de darbe girişimi (15 Temmuz) yaşandı. Sizlere bunları bir bir hatırlatmak istiyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Erdoğan'ın suçlu dediği şahıslar sert şekilde cezalandırıldı. Ve birçok şey daha oldu. Maalesef herkesin içinde bunları açıklayamam. Ama şu kadarını söyleyeyim, akan kanın intikamını sonuna kadar aldık. Sonuna kadar! Ukrayna'nın günün birinde, Rusya'nın gazabının ne olduğunu bilmesini istemezdim. Allah korusun! Ama siz (Ukrayna) bizi provoke ediyorsunuz."  

Bayraktar TB2 SİHA’lar konusuna da değinen Solovyov, Ankara'nın Moskova ile herhangi bir polemiğe girmek istemediğine  işaret etti. Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında samimi ilişkilerinin bulunduğuna da dikkat çeken gazeteci Solovyov, "Her iki lider birbirini çok iyi tanıyor. Erdoğan sözünü tutuyor. Geçenlerde Rusya'yı da ziyaret etmişti..." dedi. 

Solovyov, Ukrayna'nın Rusya ve Türkiye arasında ihtilaf çıkarmaya çalışabileceğini de öne sürdü.

Ne olmuştu?

24 Kasım 2015 tarihinde Türkiye'ye ait iki F-16 uçağı, Samandağ bölgesinde Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Rus SU-24 tipi savaş uçağını sabah saatlerinde düşürmüştü. Moskova uçağının düşürülmesine son derece sert tepki göstermiş ve iki ülke arasında sekiz ay süren bir kriz dönemi yaşanmıştı.

İlgili haberler:

https://medyagunlugu.com/haber/rus-ucaginin-dusuruldugu-gun-neler-yasandi-50328

https://medyagunlugu.com/haber/su-24-gercekleri-48266

Etiketler:  Rusya