'Tuzakçı' sitelere savaş açan hesap

'Tuzakçı' sitelere savaş açan hesap

15 Haziran 2021 Salı  |   MG Özel

1990'lı yıllarda kıyasıya rekabete giren büyük gazetelerin tirajlarını artırabilmek için ansiklopedi neyse de tencere, tava, tabak ve hatta deterjan vermesinin aslında nispeten masum olduğunu bugün daha iyi anlıyoruz. 

Bir zamanlar sadece kitap vermekle haklı olarak övünen Milliyet'in bile rekabetin dışında kalma korkusuyla katıldığı bu kampanyalar elbette basının saygınlığına, ciddiyetine ve prestijine darbe indirdi. Ama iyi tarafından bakarsak, günümüzle karşılaştırıldığında en azından ortada okura söylenmiş bir “yalan” yoktu. 

İnternet medyasının ortaya çıkması “tık avcılığı” kavramını hayatımıza soktu. Büyük küçük, ciddi ya da magazin fark etmiyor internet siteleri çoğu aslında haber değeri taşımayan bilgi karıntılarını okura okutabilmek için akla hayale gelmedik yöntemlere başvurmaya başladı. Bugün herhangi bir internet sitesine girdiğinizde tamamen okurun ilgisini çekmeye yönelik, bir kısmı yalan başlıklarla karşılaşmamız artık sıradan bir olay haline geldi. 

Bir haberin en önemli kıstaslarından biri okuru bilgilendirmektir ama bu tür sitelerde başlıklar hep merak celbedecek sorulardan oluşuyor. Üstelik çoğu zaman başlıktaki sorunun yanıtını tıkladığınız yazıda bulamıyoruz. Yani sözde haberini okutabilmek için yalana başvurmaktan bile çekinmeyen editörlerin kurbanı oluyoruz. Hemen bugünkü bir haberden örnek: Başlıkta "Falanca hoca filanca kulübe evet dedi" yazıyor. Tıklayınca karşınıza, "Düşünmek için süre istedi" çıkıyor!

İnternet sitelerinin okura kurduğu tuzaklar birilerinin canına tak etmiş olmalı ki, Twitter'da Boşuna Tıklama (@bosunatiklama) diye bir hesap açıldı. 

Hesabın yaptığı aslında çok basit: Okura tuzak kuran haberler paylaşılıyor ve içeriği de aynı anda aktarılıyor. Yani okura “boşuna tıklamayın, tuzağa düşmeyin” mesajı veriliyor. 

Örnek mi? 

Boşuna Tıklama hesabı önce “WhatsApp'tan yeni karar: Sınırlandırdı!” başlığını atan sitenin haberin paylaşıyor, üstüne de “Bir mesaj en fazla 5 defa iletebilecek” diye açıklayıcı not düşüyor.  

Yani okurun bir cümlelik bilgiye ulaşmak için bir sürü fotoğraf ve az sayıda yazıdan oluşan son yılların modası “galeri”leri boşuna tıklamaması sağlanıyor. 

Başka bir başlık: İki kent için kuvvetli yağış uyarısı. 

Boşuna Tıklama, haberde Isparta ile Burdur'un kastetildiğini yazarak tuzağa düşme potansiyeli olan okurları boşuna tıklamamaları için uyarıyor. 

Sözün özü bu hesap okurları yalan ve yanıltıcı başlıklardan korumaya çalışıyor, gayet de iyi yapıyor. Çünkü biz okurlar bu tür haberleri tıklamaya devam ettikçe uyanık editörler o başlıkları atmaya devam edecek.

Foyaları ortaya çıkan siteler Boşuna Tıklama'ya büyük ihtimal diş biliyordur ama artık meydanın boş olmadığını da görüyorlardır.

Akıl edenlere helal olsun!..

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/yalansavar-siteler-46884