'Türkler Ukraynalı mı?'

'Türkler Ukraynalı mı?'

17 Mayıs 2022 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı'nın ders kitaplarında, aralarında Türklerin de bulunduğu yabancıların atalarının Ukrayna'dan geldiğinin iddia edilmesini Güvenlik Konseyi toplantısına taşıdı. 

Rus diplomat, toplantıda yaptığı konuşmada, Ukrayna'daki bir coğrafya ders kitabına atıfta bulunarak esprili şekilde Fransız meslektaşı Nicolas de Rivière'e Ukrayna kökenlerini bilip bilmediğini sordu. Nebenzya, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı'nın amacının “Ukraynalılaştırma” olduğunu ileri sürdü. 

Nebenzya, “Tarih ve coğrafya programları geniş çaplı düzenlemeden geçti. Ders kitaplarına göre Fransızların, İspanyolların, Portekizlilerin, Türklerin ve hatta Yahudilerin ataları Ukrayna'dan gelmiş. Fransız meslektaşıma hitap etmek istiyorum. Nicolas, aslında Ukraynalı olduğunuzu biliyor muydunuz? İnanmıyorsanız buyurun, ders kitabını okuyun” dedi. 

Rus medyasına göre, Lyah ve Temirova tarafından ortaokul öğrencileri için yazılan "Ukrayna Tarihi" ders kitabında, Ukrayna halkının ortaya çıkışının 140 bin yıl öncesine dayandığı iddia ediliyor. 

Ukrayna ders kitaplarındaki bu tür tarihi iddialar geçmişte ülke parlamentosunda polemik konusu olmuştu. 

Etiketler:  Rusya