Türkler cehennemi anlatıyor: Kiev'de ne oluyor? - MG ÖZEL

Türkler cehennemi anlatıyor: Kiev'de ne oluyor? - MG ÖZEL

19 Şubat 2014 Çarşamba  |   Günlük

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de özellikle salı gecesi yaşanan ve ortalığı cehenneme çeviren çatışmalar uluslararası gündemin ön sırasında yer alıyor. Medya Günlüğü Kiev'de yaşayan Türk vatandaşlarıyla konuştu, ilk elden izlenimlerini, görüşlerini aldı. Adlarının yazılmaması koşuluyla konuşan Türk vatandaşları, muhalefet safları içinde çok sayıda silahlı kişi bulunduğu yolunda söylentiler duyduklarını, şu anda ilan edilen ateşkese rağmen ileride şiddetli çatışmalar yaşanabileceğini söyledi. Türk vatandaşlarının verdiği iliginç bir bilgi de, mart başında olayların büyümesinden korkan bazı Rusların Ukrayna'yı terketmesi.

Bir Türk işadamı izlenimlerini şöyle anlattı:

"Son zamanlarda protestoların yönetiminin  bir miktar radikallerin eline geçtiğini gözlemliyorduk. Benim işyerimin bulunduğu yer dahil  Kiev'in merkezindeki sokaklarda askeri giyimli ,askeri kasklı, ellerinde sopalar bulunan, kurşun geçirmez yelek giymiş özel kalkanlı  protestocular asker düzeninde sıralı olarak ellerinde bayraklarla dolaşmaya başlamıştı. Marşlar söylüyor ve sadece yürüyorlardı ama  bu hazırlık  çok da hayra alamet gelmemişti bana...

Tanıdığım genç Ukraynalılar, iş sonrası ve hafta sonları mutlaka olayların merkezi olan meydana gidiyordu ama son zamanlarda gitmez oldular, sanıyorum bazı  vatandaşların inancı azalmaya başlamıştı. Bence , muhalefet  protestonun kontrolünü kısmen kaybetmişti. Yani, Devlet Başkanı Yanukoviç'in karşısında güçlü bir  görüntü çizemediler.

Benim anladığım kadarıyla protestocuların parlementoyu işgal etmeye kalkması polisin sertleşmesine sebep oldu. Zaten AB  ve ABD de protestocuları koşulsuz desteklemekten vazgeçmiş, "Şiddete başvurmayın" diye uyarmaya başlamıştı.

Yine de, doğrusunu söylemek gerekirse halkın arasında Yanukoviç'i destekleyen tek bir kişiye bile rastlamadım ama malum, demokrasilerde yeni, iyi, güçlü alternatif  liderlerin çıkmaması  mevcutlarla idare zorunluluğu doğuyor...

Geçen akşam yabancıların katıldığı bir toplantıdaydım. Bir Batılı ülkenin diplomatı konuşma yaptı ve , "AB olarak  reformlar için aylardır  Ukrayna hükümetini uyarıyoruz. Şu ana kadar hiçbir konuda reform ışığı alamadık. Tahminimizce 2015 başkanlık seçmine kadar da bir ilerleme olamayacak, çok üzgünüz" dedi. Aynı diplomat, "AB'den büyük bir maddi  yardım hemen gelemez ama uygulama konacak reformlar orta vadede ülkeye olan güveni arttır, doğrudan yabancı yatırımı çeker. Ayrıca, İngilizcede 'corporate governace' denilen iyi bir yönetim tarzının yerleşmesini sağlayarak, yolsuzlukları azaltıp  ülkeyi  çok daha iyi bir konuma getirir, bunlar da sonunda refahı arttırabilirdi" diye devam etti, "Ama mevcut yönetimin zaten bunları pek yapma isteği yoktu" diye de ekledi. 

Aynı gece toplantıdan sonra, Ukrayna'yı çok iyi bilen başka bir kaç kişi ile sohbet etme olanağu buldum ki, aralarında Ukrayna-ABD ilişkilerini çok yakından izleyen ve bilen  bir Amerikalı da vardı. Konuştuğum kişilere göre, "Ukrayna'da, Avrupa yönünde hızlı bir değişim  ve reformlar Rusya için de kötü bir örnek olur endişesi var". Biliyorsunuz, Ukrayna'da Rus gazını taşıyan boru hatları ve Rus askeri üsleri var,dolayısyla konuştuğum kişiler, Rusya'nın Ukrayna'yı bırakmamak için elinden geleni yapacağını düşünüyorlar. Ailemin can güvenliği nedeniyle Kiev'in merkezinden uzak duruyoruz..."

Uzun süredir Kiev'de yaşayan ve ticaretle uğraşan diğer Türk vatandaşının izlenimleri ise şöyle:

"Benim gördüğüm kadarıyla muhalefet ciddi bir çatışmaya hazırlanmış. Polisin Kiev girişinde yaptığı aramalarda Kalaşnikov başta çok sayıda silah ele geçirdiği iddiaları var. Yaşlı kadınlar göstericilere hala yiyecek getirmeye devam ediyor ama Kiev'in meydanında "sıradan halk" diyebileceğim insanların sayısının azalmaya başladığını gözlemliyorum. Orada kalanların için boyu 1.80'in altında erkek yok! Benim tanıdığım Ukraynalılar bir süredir Meydan'a gitmemeye başladı. Aslında hükümeti desteklemiyorlar ama herhalde olayların ulaşacağı boyuttan çekiniyorlar. Tanıdığım bazı Rus arkadaşlarm Kiev'i terketti. Neden gittiklerini sorunca, 'Putin (Rusya Devlet Başkanı) şu anda Soçi Olimpiyatları ile meşgul. Olimpiyatlar bitince mutlaka Ukrayna sorunu ile daha yakından ilgilenmeye başlayacak. Mart başı olaylar iyice büyür, o yüzden gidiyoruz' dediler. Bu arada hafta sonunda Kiev'de yabancılar yürüyüşü düzenlendi ama topu topu 9 kişi katıldı!"

 

20.2.2014

 

Etiketler:  Eleştiri Medya