'Türkiye'yi örnek alalım...'

'Türkiye'yi örnek alalım...'

1 Nisan 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkolog sözcüsü Dmitriy Peskov (fotoğrafta sağda), Türk turizminin kısa süre içinde gelişmesine bizzat tanıklık ettiğini belirtti. 

Argumentı i Faktı dergisinin iç ve dış gelişmelere ilişkin sorularını yanıtlayan Peskov, Rusya iç turizmi ile ilgili konulara da değindi. Türkiye'deki Rusya Büyükelçiliği'nde uzun süre görev yaptığını hatırlatan Peskov, "Tecrübelerimden biliyorum. Turizm endüstrisinin gelişimi için öyle çok fazla zamana ihtiyaç yok. 1991 yılında, daha Sovyet döneminde Türkiye'de çalışmaya gitmiştim. O zamanlar Türkiye'nin bir turizm endüstrisi yoktu. Türk turizmi kelimenin tam anlamıyla gözlerimin önünde 6 yıl içinde ortaya çıkıverdi. Her şey çok hızlı bir şekilde yapılır, yeter ki istek olsun" dedi. 

Peskov, koronavirüs salgınında yeni dalgaların ortaya çıkmaması halinde Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki ünlü tatil beldesi Soçi'de tatil yapmayı planladığını, Rusya hükümetinin de iç turizmi geliştirmek için bir program üzerinde çalıştığını sözlerine ekledi.

Ankara'da değişik zamanlarda çalışan Peskov, çok iyi derecede Türkçe bildiği için Rus ve Türk liderlerin buluşmalarında kimi zaman tercümanlık görevini de üstlendi. 

“Türk mutfağını seviyor” 

Peskov'un eşi Tatyana Navka, 2019 yılında Medya Günlüğü'ne yaptığı açıklamada şunları söylemişti: 

"Bana sık sık Türkiye'yi anlatıyor. Eşim Türk mutfağını çok seviyor. Ben de seviyorum. Mesela evimizde sürekli Türk kahvesi pişer çünkü ikimiz de çok seviyoruz. Hatta diyebilirim ki, Türk kahvesinin nefis kokusu evimizi süslüyor. Zaten geçen yıl ve bu yıl ailece Türkiye'deydik. Ben genelde yazın sürekli olarak Türkiye'de kalıyorum. Özellikle Bodrum'u çok beğeniyorum. İstanbul da zengin tarihi ve eserleri olan muhteşem bir kent. Henüz gitme fırsatı bulamadığım Marmaris'i çok merak ediyorum. Herkes övüyor. Sanırım bir gün oraya da yolumuz düşecek." 

Etiketler:  Rusya