'Türkiye'yi NATO'ya Stalin itti'

'Türkiye'yi NATO'ya Stalin itti'

16 Ekim 2021 Cumartesi  |   Günlük

Russia Today’in İngilizce kültürel haberlerler portalı Russia Beyond’da çıkan Boris Yegorov imzalı değerlendirme, Türkiye’nin NATO’ya katılımına giden süreci Rusya’nın gözünden ele alıyor. Yegorov’a göre, SSCB ve Rusya’nın Türkiye’yi Batı bloğuna kaptırmasının asıl suçlusu bizzat Stalin. 

Yazar, İkinci Dünya Savaşı’nın sona erdiği günlerde Sovyetler Birliği’nin gücünün zirvesinde olduğunu hatırlatıyor. Yegorov’a göre, Stalin bu gücün verdiği sarhoşluğun etkisiyle Türkiye’ye Boğazlar başta olmak üzere bir dizi konuda siyasi baskı yapma hatasında bulundu. 

Yegorov, Stalin’in Türkiye’yi hasım olarak görmesinin ardında, savaş sırasında Almanya ile birlikte hareket edebileceğine dair duyulan endişelerin de rol oynadığını belirtiyor. 

Ancak Stalin’in hesap edemediği, siyasi baskı ve toprak iddiasının Türkiye’deki kamuoyunda ve siyasi elitlerde uyandıracağı olumsuz hissiyat oldu. Buna göre, Türk tarafı, Sovyetler Birliği döneminde hiçbir şeyin değişmediği düşüncesiyle, komünistlerin de çarlık döneminin düşmanca politikasını sürdürmeyi tercih ettiğini görerek kendini korumak ve yeni müttefik arayışına girdi. 

Yazar, Sovyetler Birliği’nin bir sonraki lideri Nikita Kruşçev'in de 1957’de Stalin’in baskı politikasının bir hata olduğunu belirterek selefini suçladığını şöyle hatırlatıyor: 

"Almanları yenmiştik. Zafer baş döndürücüydü. Türkler, yoldaşlar, dostlar. Hemen bir yazı yazalım da Çanakkale Boğazı’nı bize versinler. Kimse o kadar aptal değildir… Dost Türkiye’yi böylece kaybettik ve şimdi güneyimizde Amerikan üsleri var."

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya