Türkiye'ye hakarete sert tepki

Türkiye'ye hakarete sert tepki

30 Mayıs 2022 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'da devlete ait Rossiya-1 televizyon kanalında Ermeni asıllı bir uzmanın Türkiye'ye ağır hakaretler etmesi program sunucusunun tepkisini çekti. 

Canlı yayınlanan "Kto Protiv?" (Kim Karşı) programında sunucu ve ünlü siyasi uzman Dmitri Kulikov, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Avrupa Birliği'ne (AB) alternatif olacak şekilde Doğu Avrupa ülkelerini ve Türkiye'yi içine alabilecek yeni bir ekonomik ve askeri-siyasi ittifak sistemi önerdiğini hatırlattı.

"İngiltere yeni dünya düzenini kurarak içeriden çürüyen ABD'nin yerine geçmeye çalışıyor. Ukrayna, Polonya ve Baltık cumhuriyetleri gibi  'intihar komandosu' ülkelerini kendisine çekiyor" diye söze başlayan Ermeni asıllı uzman Araik Stepanyan'ın (manşetteki küçük fotoğraf), " Ve tabii ki Türkiye... Türkiye her zaman İngiltere İmparatorluğu'nun sadık köpeği..." diye ağır hakaret etmesi üzerine sunucu Kulikov müdahale etti.  

Kulikov, "1 saniye... Evet 18. ve 19. yüzyıllarda İngiltere ve Fransa, Türkiye'yi kullandı. Bugün Ukrayna'nın kullanılması gibi. Fakat bugün Türkiye artık çok farklı bir ülke. 20. yüzyılın sonları ve bugün Türkiye iktidarı çok farklı. Türkler tarihten bazı dersler aldı. Örneğin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda yaşananlar psikolojik enformasyon savaşı. Ama bugün Yoldaş Erdoğan sahneye çıkıyor" diyerek Stepanyan'a tepki gösterdi.   

Daha önce de aynı programda Türkiye ile ilgili olarak konuklar arasında sert tartışmalar yaşanmıştı. Yine Stepanyan Azerbaycan'ı eleştirince, Kommersant gazetesi dış politika yazarı Maksim Yusin "Çok açık konuşacağım. Ben Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında Ermenistan'ı savundum. Hatta bu yüzden Azerbaycan'da 'istenmeyen adam' ilan edildim. Fakat, ne olursa olsun biz Azerbaycan'la ve Türkiye ile savaş halinde olmadık ve olmayacağız. Ermeni halkına olan sevgime rağmen, size ve sıradan Ermeni insanlarına sesleniyorum: Tüm dünyaya Ermeni gözlüğüyle bakmamanız lazım. Türkiye bugün bize çok fayda sağlıyor” demişti  

Rus Vestnik Kavkaza Haber Ajansı, son zamanlarda Rus medyasında Ermeni asıllı uzmanların fırsat bulduklarında Türkiye ve Azerbaycan'ı hedef tahtasına koymaya ve her iki ülkenin Moskova ile ilişkilerini bozmaya çalıştığını yazdı. 
 

Etiketler:  Rusya