'Türkiye'ye güven kayboluyor'

'Türkiye'ye güven kayboluyor'

14 Aralık 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Moskova merkezli "Freedom Finance" yatırım şirketinin analiz masası sorumlusu Vadim Merkulov, Türk lirasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanlış ekonomik politikaları yüzünden değer kaybettiğini ileri sürdü. 

Rus resmi ekonomi haber ajansı Prime'a konuşan uzman, Türk lirasının düşmesinin nedenlerini yorumladı. Merkulov, "Temel neden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi politikası. Enflasyon dönemlerinde faiz indiriminin tek doğru para politikası olduğuna inanıyor. Ancak bu temelde yanlış çünkü yatırımcının Türk hükümetine olan güveni kayboluyor. Bu sadece döviz piyasasında değil, tahvil piyasasında da görülüyor” dedi. 

"Türkiye Cumhurbaşkanı'nın mantığı, faiz indiriminin ekonomik büyümeyi tetikleyeceği yönünde" diyen Merkulov, "Fakat bu, enflasyon gibi bir kavramı hiç hesaba katmıyor. Enflasyon patlaması sırasında ekonominin parasal olarak canlandırılması doğru karar değil. Çünkü bu, enflasyonda daha fazla artışa ve buna bağlı olarak para fiyatında bir düşüşe neden olur. Sonuç olarak, ekonomik büyüme ile enflasyon arasında bir yüzleşme yaşanıyor. Beklentilerin sonucu olduğu için de enflasyon her zaman kazanıyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Merkulov, "İş dünyası, ürünlerinde kullandığı malzeme fiyatlarının arttığını veya yüksek talep olduğunu görüyor ve fiyatları artırmaya başlıyor: Özellikle yükselen enflasyonist beklentiler göz önüne alındığında bu onlar için zor değil" dedi. 

Fiyatları yükseltmek için basit bir mekanizma ile karşılaştırılamayacak bir ekonomik büyüme yaratmak için büyük miktarda çaba sarf edildiğini de söyleyen Rus uzman son olarak, "Türkiye Merkez Bankasının bu anlattıklarımla hiçbir ilgisi yok çünkü Cumhurbaşkanı, bu kurum üzerinde muazzam bir baskı uyguluyor” diye konuştu.
 

Etiketler:  Ekonomi