'Türkiye'ye dokunmayın'

'Türkiye'ye dokunmayın'

13 Mayıs 2022 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'da devlete ait Rossiya-1 televizyon kanalında canlı yayınlanan programda Türkiye ile ilgili olarak konuklar arasında sert tartışmalar yaşandı. Ermeni asıllı bir uzman Azerbaycan'ı eleştirince, Rus uzman Maksim Yusin Azerbaycan'a ve müttefiki Türkiye'ye “dokunulmaması” çağrısında bulundu. 

"Kto Protiv?" (Kim Karşı) programının konuklarından Ermeni asıllı uzman Araik Stepanyan, 2020 yılındaki Karabağ savaşında Azerbaycan'ın Orta Doğulu terörist çeteleri kullandığını iddia etti. Stepanyan, Rusya'nın bu durumu engellemesi için saldırması gerektiğini öne sürünce program sunucusu, ünlü Rus siyasi uzman Dmitri Kulikov, "Araik, şahsen siz kimse saldırmak istiyorsanız gidin kendiniz saldırın" sözleriyle tepki gösterdi. 

Programın diğer konuklarından Rus Kommersant gazetesi dış politika uzmanı Yusin de iddiaya tepki göstererek Azerbaycan-Rusya ve aynı zamanda Türkiye-Rusya ilişkilerinin önemine vurgu yaptı ve şunları söyledi: 

"Çok açık konuşacağım. Ben Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında Ermenistan'ı savundum. Hatta bu yüzden Azerbaycan'da 'istenmeyen adam' ilan edildim. Fakat, ne olursa olsun biz Azerbaycan'la ve Türkiye ile savaş halinde olmadık ve olmayacağız. Ermeni halkına olan sevgime rağmen, size ve sıradan Ermeni insanlarına sesleniyorum: Tüm dünyaya Ermeni gözlüğüyle bakmamanız lazım. Türkiye bugün bize çok fayda sağlıyor.” 

Rus Vestnik Kavkaza haber ajansı ise, son zamanlarda Rus medyasında Ermeni asıllı uzmanların fırsat bulduklarında Türkiye ve Azerbaycan'ı hedef tahtasına koymaya ve her iki ülkenin Moskova ile ilişkilerini bozmaya çalıştıklarını yazdı.

Etiketler:  Rusya