'Türkiye'ye doğal gaz indirimi yok'

'Türkiye'ye doğal gaz indirimi yok'

10 Kasım 2021 Çarşamba  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Enerji Bakanı Nikolay Şulginov, yeni nükleer santral yapımı karşılığında Türkiye'ye doğal gaz fiyatında indirim uygulanmasının söz konusu olmadığını açıkladı. 

Rus iş çevrelerinin saygın gazetesi Kommersant'a konuşan Şulginov, Türkiye ile ilişkileri de değerlendirdi. Muhabirin, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenmedik bir şekilde Rusya'ya ikinci bir nükleer santralin yapımını teklif etti. Bu mesele gaz sorunuyla bağlantılı mı" sorusunu Rus Bakan, "Bunlar farklı konular" diye yanıtladı. 

Muhabirin, "Yani bize bir nükleer santral daha inşa edin ama karşılığında da gazda indirim yapın diye bir durum yok" diyerek sorusunda ısrar etmesi üzerine Rusya Enerji Bakanı, "Hayır" diyerek böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. 

Kommersant muhabiri, Rus Bakan'a ayrıca, "Yıl sonunda sona erecek 8 milyar metreküp gazın Türkiye'ye tedarikine ilişkin kontrat hangi koşullarda uzatılabilir" diye sordu.  

Şulginov, "Bunlar ticari konular. Şu anda miktar değil, sevkiyatın teknik açıdan imkanları belirleniyor. Ayrıca firmalarla fiyat görüşmeleri yapılıyor" yanıtını verdi.

Muhabirin, "Bir de bağımsız Türk ithalatçılarına devredilen sözleşmeler var. Son yıllarda genellikle düşük ödeme yapıldığı için iflas ettiler. Bu miktarı tekrar Botaş'a aktarmak mümkün mü" diye sorması üzerine Bakan Şulginov, "Botaş ve Türk yetkililerle görüşmeler devam ediyor. Süreç kolay değil ama Türk ortaklarımız bu konuyla ilgili. Bir çözüm bulunacağını düşünüyorum" yanıtını verdi.

Etiketler:  Rusya Enerji