Türkiye'ye çifte 'şantaj' suçlaması

Türkiye'ye çifte 'şantaj' suçlaması

26 Eylül 2021 Pazar  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus Mir Novostey gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıklamalarıyla hem ABD ve Moskova'ya şantaj yaptığını ileri sürdü.

Erdoğan'ın New York'tan morali bozuk şekilde döndüğünü iddia eden gazetenin yazarı Nikolay İvanov, Cumhurbaşkanı'nın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşme öncesi hazırlık amacıyla Kırım'la ilgili açıklamalar yaptığını öne sürdü. Rus gazeteci, "Erdoğan, Biden'ın bu açıklamalara değer vereceğini umuyordu. Fakat Biden ve Dışişleri Bakanlığı, Türk konuğun isteklerine yönelik tek bir adım bile atmadı. ABD Kürtlere silah sağlamaya devam edecek. Ayrıca, F-35 savaş uçaklarını Ankara'ya satmayı ve S-400'lerin Türkler tarafından satın alınmasına yönelik yaptırımları kaldırmayı reddettiklerini de doğruladılar " dedi. 

Suriye ordusunun İdlib'e olası saldırmasıyla ilgili endişeler bağlamında Erdoğan'ın Washington'ın desteğiyle Moskova'ya baskı yapmak gibi hesaplarının da gerçekleşmediğini iddia eden Rus gazeteci İvanov, "Hiçbir şey değişmedi. ABD onun düşmanlarını, Kürtleri desteklemeye devam edecek ve Rusya da Suriye hükümetini desteklemeyi sürdürecek" diye yazdı.  

"Şimdi Erdoğan, Biden ile müzakerelerin başarısız olması nedeniyle Türkiye'nin Moskova'ya daha da yakınlaşacağını söylüyor" diyerek Cumhurbaşkanı'nın son açıklamalarına dikkat çeken Rus gazeteci makalesini, "Erdoğan, Putin ile Soçi'de yapacağı görüşmede Moskova ile ilişkileri çok daha ileriye taşıma niyetinde olduğunu açıkladı" cümlesiyle noktaladı.
 

Etiketler:  Rusya