'Türkiye'nin tartışmasız başarısı'

'Türkiye'nin tartışmasız başarısı'

30 Mart 2022 Çarşamba  |   Günlük

Rusya'nın saygın gazetelerinden Kommersant, İstanbul'da yapılan Rusya-Ukrayna barış görüşmelerini "Türkiye'nin tartışılmaz başarısı" olarak niteledi.

Gazetede yer alan "Barış istiyorsan İstanbul'a hazırlan" başlıklı yorumda, görüşmelerin krizin azaltılması yolunda umut verdiği belirtildi. Gazete, "Toplantıda belirli bir ilerleme sağlandığını söylemek gerçekten de mümkün. Taraflar birbirlerinin pozisyonlarını daha iyi anladı. Böylece artık uzlaşma aramak için çalışmaya hazırlar" diye yazdı.

Görüşmelere katılan Rus heyetinin başkanlığını yapan Vladimir Medisinki'nin Ukrayna tarafının sunduğu önerileri "yapıcı" olarak nitelediğini belirten Kommersant, Rus tarafının iyi niyet gösterisi olarak Ukrayna'da bazı bölgelerdeki saldırılarını önemli ölçüde azalttığını bildirdi.

Kommersant, Ukrayna heyetine başkanlık yapan David Arahimaya'nın, aralarında ABD, İngiltere, Almanya ve Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerin imzalanacak barış anlaşmasına garantör olabileceğini, bu ülkelerin çok taraflı görüşmelere davet edileceğini söylediğini aktardı.

İstanbul görüşmelerinin ev sahibi ülke Türkiye'nin tartışılmaz başarısı niteliğini taşıdığını belirten gazete, Batılı ülkelerin ise toplantıyı barış yolunda bir dönüm noktası olarak görmekte henüz acele etmediğini belirtti.

Komsomolskaya Pravda gazetesi ise, İstanbul görüşmelerinin gözlemcileri şaşırtan bir şekilde beklenmedik ölçüde verimli sonuç verdiğini yazdı.

Etiketler:  Rusya