'Türkiye'nin savaş uçağı için parası yok' iddiası

'Türkiye'nin savaş uçağı için parası yok' iddiası

19 Ekim 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus askeri uzman Ruslan Puhov, Türkiye'nin Rusya'dan savaş uçağı alabilecek parası olmadığını ileri sürdü. 

Devlet haber ajansı Ria Novosti'ye konuşan Rusya Stratejiler ve Teknolojiler Analizi Merkezi Başkanı Puhov, Türkiye'ye olası Rus savaş uçaklarının satışının Moskova'nın ulusal güvenliğini tehdit etmediğini söyledi. Fakat Rus uzmana göre, olası satış Ankara'dan kaynaklanan nedenlerle gerçekleşmeyebilir. 

Türk Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in sözlerine atıf yapan ajans, ABD'nin F-35'lerin ardından F-16 satışlarını da dondurması halinde, Ankara'nın Moskova'dan SU-35 ve SU-57 avcı uçakları satın alabileceğini belirtti. 

Tüm bu gelişmeleri değerlendiren Puhov, "Türkiye çok zor durumda. Lira çok değer kaybetti, daha da düşme riski var. Ürünlerimiz de ucuz değil. Uçaklarımızın milyarlarca dolar değeri var. Türkiye gibi bir ülke için 24 uçak almak bile son derece saçma olur. Ortalama bir onarımda ustalaşabilmek için en az 36 parça, aslında ideal olarak 48 parça gerekiyor "dedi. 

Rus uzman, "ABD'nin avcı uçaklarını Türkiye'ye satması pek mümkün değil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın itibarı zedelendi" diye konuştu. 

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Teşkilatı (FSMTC) Başkanı Dmitriy Şugaev, aynı ajansa yaptığı açıklamada, Türkiye'nin satın almaya karar vermesi halinde, SU-35 ve SU-57 savaş uçakları konusunda Türk tarafıyla müzakere etmeye hazır olduklarını söylemişti. 
 

Etiketler:  Rusya