Türkiye'nin reddettiği Sovyet önerisi

Türkiye'nin reddettiği Sovyet önerisi

12 Temmuz 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Moskova'da "Büyük Vatan Savaşı Arifesinde...1 Eylül 1939-22 Haziran 1941" adıyla açılan sergide döneme ait tarihi belgeler ilk kez gün ışığına çıktı. Rusya Federal Arşivler Sergi Salonu'nda açılan sergideki gizli tarihi belgeler arasında Türkiye ile ilgili olanlar da var. 

Rusya Devlet Sosyal ve Siyasi Tarih Arşivi Müdürü Pyotr Skorospelov, ilk kez açıklanan belgelere atıfta bulunarak Sovyetler Birliği'nin savaş öncesi Türkiye'ye ittifak önerdiğini söyledi. Skorospelov, Sovyet Dışişleri Halk Komiseri (Bakan) Vyaçeslav Molotov'la Sovyet Savunma Halk Komiseri (Bakan) Klimenti Voroshilov'un Türk yetkililerle konuyla ilgili görüşmelerde bulunduğunu belirtti. Rus arşivlerinde bu toplantının içeriği hakkında kurşun kalemle yazılmış taslaklar da yer alıyor. Skorospelov, "Sovyetler Birliği, Türkiye'ye Karadeniz boğazlarının ortak savunmasını da içeren bir askeri-siyasi ittifak teklif etti. Ancak Türkiye yönetimi, SSCB ile anlaşmak yerine İngiltere ile Fransa'nın verdiği güvenlik garantilerini tercih etti" dedi. 

Sergide, İkinci Dünya Savaşı öncesi Sovyetler Birliği'ndeki siyasi durum, SSCB, Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkiler hakkında çok sayıda bilimsel ve tarihi belge yer alıyor. Sergi Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin tarafından törenle açıldı. Sergide, Rusya Devlet Arşivi, Devlet Askeri Arşivi, Devlet Sosyal ve Siyasi Tarih Arşivi, Rusya Federasyonu Dış Politika Arşivi, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı Merkez Arşivi'nden belgeler, görüntüler, ayrıca Belarus, Almanya ve diğer ülkelerin arşiv ve müzelerinden belgeler sergileniyor.