'Türkiye'nin durumuna düşeriz'

'Türkiye'nin durumuna düşeriz'

20 Haziran 2022 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ardından Maliye Bakanı Anton Siluanov da, bütçe harcamalarında dikkatli davranılması gerektiğini, aksi halde Türkiye'deki gibi yüksek enflasyon sorunuyla karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulundu. 

Bu yıl 25. kez düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında açıklamalarda bulunan Siluanov, bütçe harcamaları konusuna da değindi. Siluanov, "Bütçe çok zor bir araç. Bir taraftan yaratıcı, diğer taraftan da yıkıcı olabilir" dedi. 

Rusya Maliye Bakanı, "Bir sınırın olması lazım. Şimdi her yerden 'oraya para ver, buraya para ver' gibi laflar duyuyoruz. Fakat asıl önemlisi finansal imkanlarımızın boyutu” diye konuştu. 

Dengesiz bütçe politikalarının kabul edilemez olduğunun altını çizen Siluanov, "Bu, yüksek enflasyona, gelir düzeyinin azalmasına ve diğer olumsuz faktörlere yol açar. Dolayısıyla bütçe ilacı, hızla bir şekilde olumsuz sonuçlara yol açacak bir uyuşturucuya dönüşmemeli" dedi. 

Türkiye'deki yüksek enflasyonu örnek veren Rusya Maliye Bakanı, "Para tahsis etmek lazım ama bütçe istikrarını unutmamak da önemli. Hafif bir gevşeme yaparsak, bu bizi başka sonuçlara götürür. Örneğin, Türkiye veya Arjantin'deki durum gibi. Bu ülkelerde enflasyon %70-80. Böyle bir durum bize gerekiyor mu? Elbette hayır" diye konuştu.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/putinden-turkiyede-enflasyon-aciklamasi-51755

Etiketler:  Rusya Ekonomi