'Türkiye'den Suriye'de beklentimiz kalmadı'

'Türkiye'den Suriye'de beklentimiz kalmadı'

14 Ekim 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus uzman Stanislav İvanov, Türkiye ile İran'ın Suriye sorununa barışçıl bir çözüme katkıda bulunmasını beklemenin doğru olmadığını ileri sürerek, "Bunu beklemek için hiçbir neden yok." dedi. 

Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı Primakov Ulusal Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü uzmanı olan İvanov (manşetteki küçük fotoğraf), "Voenno-Promışlenniy Kuryer VPK" (Askeri-Sanayi Kurye) sitesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son Soçi ziyaretini değerlendirdi. 

"Erdoğan ne getirdi" başlıklı analizinde Rus uzman, "Vladimir Putin ile Erdoğan arasında 29 Eylül'de Soçi'de yapılan müzakerelerin tüm gizliliğine rağmen yine de medyaya bir şeyler sızdı" dedi. Türkiye ile iş birliğinin Rusya için ne kadar başarılı olduğunu söylemenin henüz zor olduğunu savunan İvanov," Bunu zaman gösterecek" diye konuştu. 

Birçok uzmanın, Erdoğan'ın Rusya ziyaretini İdlib bölgesindeki durumun ağırlaşmasıyla ilişkilendirdiğini belirten İvanov şöyle devam etti: 

"Erdoğan'ın gerçekten de endişelenmek için nedenleri vardı. ABD ve NATO birliklerinin Afganistan'dan çekilmesinden sonra Esad ve ortaklarında (İran, Rusya) yakında Amerikan birliklerinin Suriye'nin kuzeydoğusundan da ayrılarak Kürt özerk bölgesi Rojava'yı ve Şam tarafından kontrol edilmeyen Fırat'ın doğusundaki Arap kabilelerini kendi kaderine bırakacağı umudu doğmuş olabilir. Esad yanlısı güçler, bölgedeki petrol ve gaz sahalarının kontrolünü yeniden güç kullanarak yeniden kurmayı ve Kürt milisleri silahsızlandırmayı bekliyordu."  

İvanov, Erdoğan'ın bu kez Putin'i İdlib ve çevresinde artan silahlı çatışmanın Rusya'nın çıkarlarına olmadığına ikna etmeyi başardığı görüşünde. Uzman, "Büyük olasılıkla, Suriye çatışması tekrar dondurulacak ve mevcut statüko 3 düşman yerleşim bölgesi olarak şöyle devam edecek: İran yanlısı Esad, Türkiye yanlısı muhalefet ve Amerikan yanlısı Kürt-Arap. Türk birliklerinin Türkiye-Suriye sınırından çekilmeye başlaması da Soçi'deki toplantının bu sonucunun dolaylı bir teyidi oldu" dedi. 

Rus uzmana göre, Moskova, Esad, Erdoğan ve İran lideri gibi bölgesel ortaklarının Suriye'deki çıkar dengesini korumak için manevra yapmak zorunda kalıyor.  

Ankara ve Tahran'ın bölgeyle ilgili planları konusunda iddialarda bulunan İvanov, "Türkiye veya İran'ın Suriye ihtilafına barışçıl bir çözüme katkıda bulunmasını beklemek için hiçbir neden yok. Bu bölgesel yırtıcılar Suriye'yi paramparça ediyor. Tahran da topraklarını İsrail ile bir vekalet savaşları için bir sıçrama tahtası olarak kullanmaya çalışıyor" dedi. 

Biden yönetiminin Amerikan birliklerini Fırat'ın doğusundan çekileceğine inanmadığına da belirten Rus uzman, "ABD Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'den çekilmesi İran'ın sadece bu ülkede değil, bölgede de konumunu güçlendirebilir. Sözde Şii yayı veya Şii hilali tüm Orta Doğu'yu saracak. ABD'nin bölgesel müttefikleri (İsrail, Ürdün ve Körfez ülkeleri), Suriye'nin kuzeydoğusunda Amerikan askeri varlığını sürdürmesine ilgi duyduklarını gizlemiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:  Rusya